Niemiecka Gesamtschule Reichshof i łańcuckie I Liceum Ogólnokształcące współpracują ze sobą już 16 lat. - Polega to na tym, że raz do roku uczniowie spotykają się w Polsce, a następnie w Niemczech. Podczas tygodniowego pobytu realizują określony projekt, mieszkają u miejscowych rodzin, zwiedzają najciekawsze zabytki i miejsca okolicy, poznają kulturę regionu - wyjaśnia opiekun projektu Urszula Mach z I LO w Łańcucie. Nauczyciele wymieniają przy tym doświadczenia dydaktyczne i pedagogiczne. - Udział w wymianie to otwarcie się na inne kultury, na innych ludzi, to zwiedzanie świata i nabieranie doświadczeń. To także wspaniały sposób na rozwijanie znajomości języków obcych - dodaje Urszula Mach.
W Polsce niemieccy goście przebywają już od soboty. Po dwóch dniach w Krakowie, właśnie przyjechali do Łańcuta, gdzie zostali przywitani przez społeczność I LO, w tym m.in. dyrektora szkoły Roberta Szurę. W programie mają jeszcze zwiedzanie Muzeum Auschwitz wraz z warsztatami, jednodniową wycieczkę w Bieszczady, dużo atrakcji w Rzeszowie i Łańcucie. W ciągu tego tygodnia razem z kolegami i koleżankami z Łańcuta realizować też będą projekt "Zachować pamięć", polegający na odwiedzaniu miejsc pamięci. Towarzyszące temu warsztaty mają pomóc młodzieży w zrozumieniu przeszłości i dobrym wykorzystaniu zdobytej wiedzy tu i teraz.
13 września grupa niemiecka wyjeżdża do domu, a w czerwcu 2016 r. uczniowie I LO polecą z rewizytą do Niemiec podziwiać uroki Nadrenii Westfalii.
Projekt dofinansowuje Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Fundacja Bethe.