Od 15 do 22 IX, podobnie jak w zeszłym roku, wspólnie realizowali oni projekt "Zachować pamięć". Młodzi Polacy i Niemcy zwiedzili ważne miejsce pamięci jakim jest dla wszystkich Muzeum Auschwitz. Wzięli też udział w warsztatach w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu. Przygotowało ich to do wizyty w Muzeum i pozwoliło na skonfrontowanie wrażeń po zwiedzaniu. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości może być dobrą podstawą do rozmów o teraźniejszości i przyszłości. Warto też dodać, że współtwórcą MDSM był absolwent I LO - Tadeusz Szymański - harcerz, patriota, więzień obozów koncentracyjnych, a po wojnie kustosz Muzeum Auschwitz, opiekun dzieci oświęcimskich i orędownik polsko-niemieckiego pojednania.
W tym roku temat pamięci poruszany był również z innych stron. Sienkiewiczacy i goście z Niemiec brali udział w warsztatach psychologicznych, odwiedzili oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przygotowali też wspólną tablicę pamiątek ogrywających istotną rolę w ich życiu. Każdy miał okazję opowiedzieć krótką historię tej swojej szczególnej rzeczy. Oprócz tego bawili się razem i zwiedzali. Niemcy zobaczyli nasz łańcucki zamek, mieszczański Rzeszów, garncarską Medynię i królewski Kraków. Chwalili atmosferę i gościnność z jaką się tutaj spotkali. Dla polskich i niemieckich nauczycieli, oprócz zdobycia kolejnych doświadczeń, jest to także dobrze przeżyty czas.
- My się po prostu bardzo lubimy, mamy do siebie duży szacunek i zaufanie. Potrafimy razem rozwiązywać problemy, chcemy ciągle robić nowe projekty - mówi koordynator wymiany Urszula Mach.
Tydzień to bardzo krótki czas, ale młodzież na tyle się już poznała i polubiła, że nie może się już doczekać wiosennego spotkania w Niemczech.
Projekt dofinansowuje Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.