Obchodzone w dniach 24 i 25 września "Dni Miasta i Powiatu Łańcuckiego" były dobrą okazją do informowania mieszkańców o możliwości i sposobie korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która od 20 września udostępniona została dla województwa podkarpackiego. Policjanci przy swoim stoisku rozmawiali z uczestnikami obchodów, rozdawali ulotki oraz wyjaśniali wątpliwości dotyczące korzystania z mapy zagrożeń. Dla dzieci mieli słodkie upominki.
Poprzez interaktywną stronę internetową każdy ma możliwość zgłoszenia zagrożenia bezpieczeństwa publicznego. Dostęp do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możliwy jest ze stron internetowych podkarpackiej Policji (komendy wojewódzkiej oraz komend miejskich i powiatowych). Zgłoszenie nanosi się na wyświetlonej mapie zagrożeń poprzez interfejs użytkownika, postępując zgodnie z przewidzianym algorytmem. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na weryfikację naniesionej informacji. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status "potwierdzone" i dążyć będą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują wezwania pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy, jak dotąd, korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.
W dniach 26 - 30 września br. w godzinach od 11 do 16, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie w rejonie Rynku kontynuować będą akcję informacyjną o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.