W ubiegłym roku Zarząd Powiatu Łańcuckiego podpisał umowę udziału w projekcie "Podkarpacki System Informacji Przestrzennej (PSIP) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa II. Cyfrowe Podkarpackie, Działanie 2.1 Podniesienie efektywności i dostępności e-usług". Liderem tego projektu jest Marszałek Województwa Podkarpackiego, zaś w roli partnerów występuje 22 powiaty (w tym 4 miasta na prawach powiatu). Założeniem PSIP jest stworzenie portalu internetowego umożliwiającego zapewnienie skutecznych narzędzi dostępu obywateli do informacji sektora naukowego oraz umożliwienie komunikowania się obywateli z sektorem publicznym przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych, a także podniesienia efektywności działania administracji samorządowej. Prace nad PSIP potrwają do 2018 r.
Wartość projektu PSIP realizowanego przez Powiat Łańcucki ogółem to kwota 9 122 183,79 zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wyniosło 85% kosztów kwalifikowanych.
W ramach pozyskanych środków finansowych Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Łańcucie planuje założenie następujących baz danych: obiektów topograficznych (BDOT-500), geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu (GESUT) oraz modernizację ewidencji gruntów i budynków (EGiB).
Prowadzenie tych baz danych w systemie teleinformatycznym wymuszają przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ramach zadań z zakresu administracji rządowej starostowie mają obowiązek budowy i utrzymywania Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN). Takie działanie umożliwi m.in. udostępnianie wszystkim organom administracji publicznej zintegrowanych danych ewidencji gruntów i budynków, które są niezbędne do realizacji przez te organy ich ustawowych zadań publicznych.
Przyjdą zmierzyć działkę
Na terenie powiatu łańcuckiego modernizacja ewidencji gruntów i budynków (EGiB) wraz z utworzeniem bazy BDOT-500 i GESUT wykonywana jest obecnie w gminie Czarna. Dla pozostałych gmin w wyniku ogłoszonego postępowania przetargowego zostaną w 2017 r. wyłonieni wykonawcy, którzy wykonają na zlecenie samorządu zadania przewidziane w projekcie. Bieżące informacje są wywieszane na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łańcucie, siedzibach urzędów gmin oraz sołectw.
Wykonawca po dokonaniu zgłoszenia pracy geodezyjnej w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Łańcucie przystępuje do analizy materiałów przekazanych przez zamawiającego i sporządzenia map wywiadu terenowego w celu porównania bazy ewidencji gruntów przekazanej przez zamawiającego z terenem i zaznaczeniem zmian oraz dokonanie pomiaru. Kolejnym krokiem modernizacji ewidencji gruntów i budynków jest planowane dokonanie ustalenia granic w terenach zabudowanych. Polega to na zawiadomieniu właścicieli działek zabudowanych wraz z właścicielami działek sąsiednich do stawienia się na gruncie, na określony dzień i godzinę w celu ustalenia przebiegu granic ich nieruchomości. Podczas tej procedury właściciele wskazują zgodny przebieg granicy i w obecności geodety podpisują protokół ustalenia granic.
Po dokonaniu pomiarów wykonawca opracowuje projekt operatu opisowo-kartograficznego, który podlega wyłożeniu do wglądu dla osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łańcucie przy ul. Mickiewicza 2 na okres 15 dni roboczych. Starosta podaje do publicznej wiadomości informację o terminie i miejscu wyłożenia projektu operatu opisowo-kartograficznego. W tym czasie każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane ujawnione w projekcie operatu opisowo-kartograficznego może w okresie wyłożenia projektu do wglądu zgłaszać uwagi do projektu. Jest to bardzo ważny moment, który większość właścicieli nieruchomości lekceważy nie zdając sobie sprawy, że dane zawarte w operacie ewidencji gruntów i budynków są, np. podstawą do naliczania przyszłych zobowiązań publiczno-prawnych takich jak: podatek od nieruchomości, podatek rolny czy podatek leśny.
Możliwe odwołania od decyzji
Geodeta Powiatowy, posiadający uprawnienia do rozgraniczania i podziału nieruchomości (gruntów) oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych stosownie do przepisów ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, został upoważniony przez Starostę Łańcuckiego do rozstrzygania o przyjęciu lub odrzuceniu uwag zgłaszanych do projektu przez strony w toku postępowania administracyjnego. Czynności te są przeprowadzane przy udziale przedstawiciela wykonawcy prac geodezyjnych związanych z modernizacją ewidencji gruntów i budynków, w terminie 15 dni roboczych od upływu terminu wyłożenia do wglądu projektu operatu opisowo-kartograficznego. Następnie Geodeta Powiatowy informuje zgłaszającego uwagi o sposobie rozpatrzenia jego uwag oraz sporządza wzmiankę o treści zgłoszonych uwag i sposobie ich rozpatrzenia w protokole. Po upływie terminu 15 dni roboczych, dane objęte modernizacją, zawarte w projekcie operatu opisowo-kartograficznego stają się danymi ewidencji gruntów i budynków oraz podlegają ujawnieniu w bazie danych EGiB. Informację o tym starosta ogłasza w dzienniku urzędowym województwa podkarpackiego oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na powiatowej stronie internetowej http://www.powiat-lancut.itl.pl/bip/ w zakładce Ogłoszenia - Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.
Każdy, czyjego interesu prawnego dotyczą dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym, może w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa zgłaszać zarzuty do tych danych. O uwzględnieniu lub odrzuceniu zarzutów starosta rozstrzyga w drodze decyzji na którą przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w Rzeszowie. Do czasu ostatecznego zakończenia postępowania, w stosunku do gruntów, budynków lub lokali, których dotyczą zarzuty, dane ujawnione w operacie opisowo-kartograficznym nie są wiążące. Zarzuty zgłoszone po terminie 30 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa, traktuje się jak wnioski o zmianę danych objętych ewidencją gruntów i budynków. Po zakończeniu modernizacji ewidencji gruntów i budynków Starosta przekazuje dokumenty do Sądu Rejonowego w Łańcucie Wydział V Ksiąg Wieczystych w celu ujawnienia w księgach wieczystych ewentualnych zmian w powierzchni gruntów, powstałych w wyniku przeprowadzonych pomiarów granic. Uaktualnione dane z EGiB zostaną przekazane również do właściwych urzędów gmin na terenie powiatu łańcuckiego, a także dla samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w celu realizacji przez nich zadań publiczno-prawnych.