Ustawa tworząca tzw. sieć szpitali wprowadza nowe rozwiązania, które w założeniu mają usprawnić organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne oraz poprawić dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 93% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Inne jednak środki otrzymają szpitale z poszczególnych szczebli finansowania.
Pierwszy stopień, to głównie szpitale o zasięgu powiatowy, drugi stopień szpitale o zasięgu ponadpowiatowym, a trzeci szpitale o zasięgu wojewódzkim. Inne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. O klasyfikacji decydują jednak nie nazwa czy oddział prowadzący, ale realizacja świadczeń zdrowotnych w określonych profilach świadczeń.
Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę - bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Taką gwarancję placówki otrzymają na 4 lata, do 2021 roku.
Nowe zasady finansowanie
Rozliczanie kosztów świadczeń udzielanych na podstawie umów zawartych w ramach sieci szpitali będzie się, co do zasady, odbywać w formie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu na kolejny okres rozliczeniowy będzie zależała od liczby i struktury świadczeń udzielonych i sprawozdanych przez świadczeniodawcę w poprzednich okresach.
Ryczałt oznacza, że dany szpital otrzymywałby rodzaj budżetu globalnego, obejmującego znaczną część świadczeń szpitalnych, ale ponadto również świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej realizowane w odpowiednich przychodniach przyszpitalnych, świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, a nawet świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Z kwoty ryczałtu zostaną wyodrębnione środki na sfinansowanie świadczeń opieki zdrowotnej, które ze względu na konieczność zapewnienia odpowiedniego dostępu do tych świadczeń wymagają ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Wykaz takich świadczeń, wymagających wyodrębnienia przeznaczonych na nie kwot finansowania, zostanie określony w drodze rozporządzenia Ministra Zdrowia.
W województwie podkarpackim, oprócz Centrum Medycznego w Łańcucie, jako szpitale I stopnia zakwalifikowane zostały: placówki powiatowe w Dębicy, Nisku, Nowej Dębie, Ustrzykach Dolnych, Lesku, Sędziszowie Małopolskim (ZOZ w Ropczycach), Kolbuszowej, Strzyżowie, Lubaczowie, Leżajsku oraz szpital Pro Familia z Rzeszowa.
Szczegółowy wykaz sieci szpitali dostępny na stronie: www.siecszpitali.mz.gov.pl.