Zespół przez lata szerzył dorobek kulturalny podkarpacia. Podczas uroczystości przedstawił tańce: Przeworskie, Lasowiackie, Rzeszowskie i najbliższe sercu tancerzy tańce Markowskie i sąsiednich miejscowości przy akompaniamencie Kapeli Ludowej Markowianie.
Choreografem Zespołu jest Tadeusz Tejchma.
Obchody rozpoczęto Mszą św. którą uświetnił Chór Męski. Orkiestra Dęta poprowadziła korowód Zespołów na miejsce uroczystości, gdzie wystąpiły zaproszone zespoły na przemian z Markowianami. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Łańcut, Zespół Pieśni i Tańca "Markusy", Grupa Obrzędowa im. Marii i Józefa Dziedziców z Trzciany, Zespół Pieśni i Tańca Gacoki, Kapela Ludowa Gacoki, Zespół Śpiewaczy oraz Kapela Ludowa Markowianie.
Oprócz tańców RZPiT Markowianie przedstawił wystawę fotograficzną przedstawiającą 40 letnią historię oraz zaprezentował wspaniale udekorowaną estradę i pomieszczenia w CKGM.
Te piękne pająki zdobiące scenę, kwiatowe kule, tańczące lalki w strojach markowskich, kwitnące gałęzie, parę "ludków na maśniczkach" kwiatowe wianki, kosze z kwiatami i wiele innych dekoracji wykonała nasza koleżanka z Zespołu Marta Szylar. Przy cięższych pracach np. cięcie trzciny na pająki, czy robienie skórzanych butów lalkom pomagał jej mąż Grzegorz Szylar. Wszystkie elementy były bardzo delikatne, więc pomocą przy dekorowaniu służyły dzieci Szylarów Ela, Tomek, Mateusz i koleżanka Dominika. Do dekoracji użyliśmy również 3 koszy, także ręcznie robionych kwiatów sprezentowanych przez Panią Zofię Kielar, mamę naszej koleżanki Agaty Flejszar - mówi Barbara Lew szefowa Zespołu. - Dekoracje zrobiły ogromne wrażenie na publiczności - dodaje.
Koncert prowadził wieloletni przyjaciel RZPiT Markowianie Pan Czesław Drąg.
Impreza została zorganizowana we współpracy z CKGM, zaś Panie z Markowskiego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowało poczęstunek dla zaproszonych gości. Ogromną pomocą służyli także przyjaciele Zespołu Ania i Jerzy Kilianowie. Wszelkie kwestie związane z reklamą, marketingiem, projektami materiałów reklamowych oraz filmem promującym Zespół przygotowała Kinga Mól.
RZPiT Markowianie składa podziękowania sponsorom (www.markowianie.eu/sponsorzy) i partnerom medialnym TVP Rzeszów, Radio Rzeszów i Łańcut Gada oraz wszystkim, którzy pomogli w obsłudze i wsparciu imprezy.
Historia:
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Markowianie jest zespołem amatorskim, który rozpoczął swą działalność w 1977 roku. Przez wiele lat istnienia część członków zespołu odeszła, przyszli nowi, zmieniali się także instruktorzy, jednakże autentyzm tańców i zachowanie przekazane przez przodków pozostało. Zachowują gwarę w prezentowanym folklorze, oraz zachowują i przekazują zaginione obecnie tradycyjne obrzędy. Jako dzieci i młodzi ludzie uczestniczyli w tradycyjnych weselach i zabawach, słuchali opowiadań dziadków i ojców, a obecnie są jednym z niewielu zespołów na terenie podkarpacia, których wizerunkiem jest autentyczność.
Członkinie zespołu dla podkreślenia autentyczności tańców (oraz ze względów finansowych) same zaprojektowały i uszyły stroje markowskie i przeworskie na wzór ubiorów z przełomu IXX i XX wieku, (przed wejściem na teren podkarpacia cekinów i koralików) zachowanych w Markowskim Muzeum Skansenie. Wcześniej w taki sam sposób powstały płotnionki i stroje lasowiackie.
Przez wiele lat działalności zespół występował na terenie nie tylko Markowej, ale także powiatu, województwa, kraju i za granicą.
Dodatkowo zespół występuje i organizuje pokazy w cyklicznych imprezach organizowanych na terenie Gminy Markowa uczestniczy w spotkaniach i przyjęciu gości, zespołów polonijnych czy plenerów malarskich, w imprezach rocznicowych, dożynkach wiejskich i gminnych, piknikach rodzinnych imprezach dla dzieci, uczestniczy w koncertach świątecznych. Często występuje także dla umilenia czasu oczekiwania na werdykty komisji przeglądów, występuje chętnie w koncertach charytatywnych m.in. w WOŚP czy podczas zbiórek na celu leczenia chorych.
W swej działalności "Markowianie" zdobyli wiele cennych nagród na festiwalach i przeglądach organizowanych w całej Polsce i tak m.in. brali udział: przez pięć kolejnych lat od początku działalności w "Artamie" woj. Rzeszowskiego, występowali na Łańcuckiej Jesieni Kulturalnej, w Dożynkach Wojewódzkich , Dożynkach Centralnych w Olsztynie w 1978 r. i w Piotrkowie Trybunalskim w 1979 r., w przeglądzie dorobku Gminnych Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sędziszowie w 1980 r., w warsztatach artystycznych Związku Młodzieży Wiejskiej w Warszawie w 1982 r., w Konkursie na Tradycyjny Taniec Ludowy WDK w Rzeszowie w 1983 r., w przygotowaniu odtworzeniu i wystawieniu Wesela Markowskiego z okazji 600-lecia Markowej w 1985 r., w powitaniu polonijnych zespołów w Rzeszowie w 1986 r., w przygotowaniu i występach na Dożynkach Wojewódzkich ZMW z Markowej - 1986 r. Występowali również w uroczystościach ważnych dla środowiska wsi np. w otwarciu szkoły w Tarnawce, dożynkach w Husowie itp.
Do największych osiągnięć konkursowych RZPiT Markowianie zaliczyć należy:
9 - krotnie zdobyte I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego "Gacok" w Gaci, także w 2016 r.
zdobycie głównej nagrody w kategorii Zespołów Tradycyjnych - Łowicki Pasiak - w Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych w Łowiczu w 2011 r.,
I miejsce w 2012 r. i 2013 r. w Podkarpackim Jarmarku Ludowym Roztańczony Chorzelów,
I miejsce w X Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach w kategorii zespołów autentycznych zdobyte w 2015 r.
III miejsce w 2007 r., II miejsce w latach 2008, 2011, 2012, 2013, wyróżnienie w 2015 r. oraz I miejsce w 2016 r. w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Trzcianie,
I miejsce w VIII Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym "Zagłębie i Sąsiedzi" w Dąbrowie Górniczej w 2016 r.