W czwartek “Rzeczpospolita" opublikowała ranking Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia “Bezpieczny Szpital 2014". Na setnym miejscu w klasyfikacji znalazł się szpital w Łańcucie.
Przy ocenie brano pod uwagę trzy obszary: zarządzanie (w tym: budynki, zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, zarządzanie i finanse), jakość opieki (jakość usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg) oraz opiekę medyczną (blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa, personel i jego kwalifikacje).
Pełną punktację CM otrzymało za jakość usług i system sterylizacji. Wysoko oceniono również zarządzanie (91%), diagnostykę (84%) oraz systemy informatyczne (84%). Najniższe wartości natomiast przyznano mu za blok operacyjny (35%) oraz zarządzanie majątkiem (57%). W tym ostatnim pod uwagę brano m.in.: łączną wartość budynków, urządzeń medycznych i technicznych oraz kwotę przeznaczoną na ich naprawy.
W sumie szpital otrzymał 741 punktów na 1000 możliwych (w ubiegłym roku było to 724 pkt).
Najważniejsze dane
Łańcucki szpital zatrudnia łącznie 671 osób, w tym 176 lekarzy i 262 pielęgniarki i położne. W szpitalu znajdują się 274 łóżka w 106 salach chorych. 25 z nich posiada wydzielony węzeł sanitarny (sale z łazienką i WC).
W ubiegłym roku w szpitalu przeprowadzono 1898 operacji na dwóch salach operacyjnych. Na sali pooperacyjnej znajdują się 3 łóżka.
W 2013 roku Centrum Medyczne Sp. z o.o. uzyskało zysk na poziomie 635745 zł netto.
Ranking "Złota setka" obejmuje wyspecjalizowane szpitale zabiegowe. W klasyfikacji ujęto 5 szpitali z Podkarpacia. Poza Centrum Medycznym w Łańcucie na liście znalazł się również Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie (15 miejsce i i 855 pkt), Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (35 miejsce, 818 pkt), Wojewódzki Szpital im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej (84 miejsce, 760 pkt) oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku (91 miejsce, 750 pkt).
Wyniki ustalone zostały na podstawie odpowiedzi udzielanych w specjalnie przygotowanym kwestionariuszu. Na rozesłaną ankietę w 2014 roku odpowiedziały 243 szpitale.