Uroczystość rozpoczęła się mszą św., a po niej odbył się koncert w wykonaniu Jubilatów. Nie zabrakło wielu życzeń i gratulacji. Dalsze świętowanie miało miejsce w Ośrodku Kultury w Kosinie.
25 lat minęło...
Historia "Frazy" zaczyna się w listopadzie 1994 roku. Przy Ośrodku Kultury w Kosinie, powstaje chór mieszany. Jego założycielem jest ks. Roman Słota, który chodząc po domach zachęcał i mobilizował do śpiewania. To dzięki jego staraniom w chórze zaczęło śpiewać 25 osób. Pierwsze próby przypadły na czas adwentu, dlatego też kolędy i pastorałki były pierwszymi utworami śpiewanymi przez chór.
Pierwszym dyrygentem został dziś już nie żyjący pan Janusz Rajzer, nauczyciel muzyki w kosińskiej szkole, który z wielkim oddaniem pracował do sierpnia 2000 r. Pierwszym prezesem został wybrany pan Andrzej Rosół, który funkcję tę z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem pełnił do ostatniej chwili swojego życia. Chórzyści pożegnali go 15 listopada 2002 r.
Inauguracyjny występ chóru miał miejsce w Wigilię 1994 r., podczas pasterki w kosińskim kościele. Chór w bardzo szybkim czasie zdobył sympatię nie tylko mieszkańców Kosiny, ale także sąsiednich miejscowości. Dorobek chóru to setki utworów o bardzo zróżnicowanej tematyce. Śpiewa pieśni ludowe, ślubne, żałobne, patriotyczne, rozrywkowe i religijne. Wśród nich są też pieśni obcojęzyczne wykonywane w języku ukraińskim, angielskim, francuskim i łacińskim.
25-letnia historia chóru to kilkaset koncertów w kościołach i na scenach domów kultury. Kosińscy chórzyści uświetnili swoim śpiewem setki uroczystości religijnych i państwowych, nie tylko w swojej parafii, ale także poza nią. Najczęściej występowali podczas mszy św. i innych nabożeństw przyczyniając się w ten sposób do nadania liturgii godnej oprawy artystycznej. Śpiew kosińskiego chóru słyszały: Częstochowa, Kraków, Będzin, Niepołomice, Krosno, Lubaczów, Rzeszów, Zakopane, Lublin, Radymno, Bratkowice, Strzyżów, Nisko, Łańcut, Iwla, Zagórzany, Tarnów, Tarnobrzeg, Bratkowice, Bieliniec, Kielce, Jarosław, Błażowa. Chór"Fraza" słyszalny był także poza granicami naszego kraju: trzykrotnie koncertował na ziemi włoskiej. W 2000 roku na zaproszenie chóru Schola Cantorum a pacini, chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Polifonicznej w Atrii i dwukrotnie w 2009 r. i 2014 r. na zaproszenie księdza Ryszarda Szwasta. W okresie świąt Bożego Narodzenia 2002 roku koncertował we Francji na zaproszenie księdza Ryszarda Szwasta; a po drodze w Austrii i Niemczech. W 2001 śpiewał we Lwowie w katedrze lwowskiej i w kościele św. Antoniego, w 2009 roku we Wiedniu i Bratysławie, rok później na Węgrzech w Jaszapati, a w 2012 roku na Słowacji w Stropkovie. Chór brał udział także w wielu przeglądach i festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Najważniejsze to: pięciokrotny udział w przeglądzie pieśni religijnej"Cantate Deo" w Rzeszowie gdzie zespół czterokrotnie zdobywał miejsce na podium, dwukrotnie chór zakwalifikował się do ogólnopolskiego przeglądu kolęd i pastorałek w Będzinie. Ponadto w 2011 roku brał udział w V podkarpackim przeglądzie chórów w Radymnie, gdzie zdobył nagrodę grand prix. W 2014 r w XVI Małopolskim konkursie chórów zdobył srebrną strunę W tym samym roku zespół otrzymał za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodę zarządu Województwa podkarpackiego. Chór posiada również brązową odznakę Polskiego Związku chórów i orkiestr w Rzeszowie. Sukcesem chóru jest nagranie trzech płyt: Kolędy i pastorałki, Laudate Dominum i Muzyka ocalona. Jest organizatorem koncertu pieśni Wielkanocnej. Do tej pory odbyło się osiemnaście koncertów w których udział wzięło 54 chóry.
W ciągu minionych 25 lat chórem dyrygowali: Śp Janusz Rajzer, Sylwia Karp Wojnar, Agnieszka Pleszynowicz, Małgorzata Dzień, Agnieszka Tomaszek, Katarzyna Sobas, Maciej Pacześniak, Katarzyna Burkot, Agnieszka Korzeniowska-Nowak, a obecnie z chórem pracuje pani Magdalena Bukała. Funkcję prezesa pełnili śp. Andrzej Rosół, Andrzej Uchman, Wiktor Łuksik, Krzysztof Pelc a obecnie funkcję tą pełni Andrzej Preis.
Wszystkie dotychczasowe sukcesy i osiągnięcia zespołu są efektem ogromnego zaangażowania, wzajemnego zrozumienia oraz ciężkiej pracy dyrygentów i chórzystów. Praca ta daje chórzystom dużo radości i zadowolenia, a każde stanięcie na podium w konkursie mobilizuje do jeszcze większego wysiłku nad doskonaleniem warsztatu śpiewaczego tym bardziej, że chór niejednokrotnie występował w gronie bardzo dobrych, profesjonalnych zespołów i jest wysoko oceniany przez komisje konkursowe. Przez minione 25 lat w pracy chóru brało udział wiele osób. Dla jednych był to tylko epizod, a dla innych ważny etap życia. W chwili obecnej w chórze śpiewa 22 osób w tym 3 najbardziej wytrwałych, które śpiewają od samego początku istnienia zespołu.
Uroczystości odbyły się 15 grudnia 2019 roku.