-Rozpoczynamy konsultacje społeczne na temat przyszłego kształtu Rynku w naszym Mieście. Jest to sprawa o niebagatelnym znaczeniu dla funkcjonowania lokalnego społeczeństwa, stąd moja decyzja, aby proces decyzyjny był w tym przypadku maksymalnie poszerzony. Po ogłaszeniu, na mocy Zarządzenia Burmistrza, konsultacji społecznych każdy Mieszkaniec Łańcuta zyskał możliwość współuczestniczenia w decyzji, która — jestem o tym przekonany — odmieni na wiele dekad nasze Miasto. Skąd jednak w ogóle taki temat i dlaczego teraz? Otóż Miasto Łańcut rozpoczęło przygotowania, celem pozyskania środków zewnętrznych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na rewitalizację Rynku. Pieniądze te będziemy chcieli pozyskać poprzez mechanizm Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Nabór wniosków zostanie ogłoszony w drugiej połowie 2022 roku. Do tego czasu musimy przygotować program funkcjonalno — użytkowy (PFU), na podstawie którego wyłoniony w przyszłości wykonawca przygotuje projekt oraz wykona inwestycję systemem projektuj i buduj.- informuje Burmistrz Miasta Rafał Kumek
Koncepcja nowego zagospodarowania Rynku w Łańcucie zakłada podział jego przestrzeni na tematyczne strefy. Głównym założeniem całego przedsięwzięcia jest powiększenie przestrzeni Rynku, poprzez optyczne oraz użytkowe wyodrębnienie całego obszaru pod potrzeby mieszkańców oraz turystów. Rynek ma stać się strefą przyjazną dla seniorów i dostępną dla osób niepełnosprawnych, wyposażoną w elementy małej architektury, typu: ławki, stojaki na rowery, estetyczne kosze na śmieci itp. Nadmienić należy, iż wykonawca inwestycji wyłoniony w trybie przetargu: "projektuj i buduj" będzie musiał dokonać stosownych uzgodnień z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, gdyż obszar Rynku w Łańcucie znajduje się w strefie A320, a więc Ścisłej ochrony konserwatorskiej.
System Drogowy
Koncepcja oparta jest na zmianie układu komunikacyjnego centrum Łańcuta. Miasto Łańcut zamierza przejąć od Samorządu Województwa Podkarpackiego fragmenty obecnych dróg wojewódzkich nr: 877 (ul. Kościuszki) i 881 (ul. Słowackiego i Królowej Elżbiety). Ruch ze strony północnej zostanie poprowadzony: ul. Dominikańska, Rynek, Rzeźnicza, Kowalska. Przejazd z kierunku północnego na wschodni będzie dostępny dzięki umożliwieniu ruchu dwukierunkowego na odcinku ul. PI. Sobieskiego, od ul. Kościuszki do wysokości hotelu "Vis a Vis". Ruch ze strony wschodniej zostanie poprowadzony ul. PI. Sobieskiego. Ruch z kierunku zachodniego zostanie poprowadzony: ul. Słowackiego, Rynek, Rzeźnicza, Kowalska. Przejazd z kierunku zachodniego na północny zostanie ułatwiony dzięki umożliwieniu ruchu dwukierunkowego na ul. Rynek, na odcinku: od budynku dawnego klasztoru Dominikanów do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Ruch z południa zostanie zaś poprowadzony ul. Pl. Sobieskiego. Na skrzyżowaniach ul.: Słowackiego i Rynek, Królowej Elżbiety i Kowalskiej oraz Kościuszki i Rynek, obszar Rynku zostanie odizolowany od jezdni zielenią.
Ulica Rynek (okalająca planty od strony północnej, wschodniej i zachodniej)
Na ul. Rynek wprowadzona zostanie strefa przyjazna pieszym (tzw. woonerf). Oznacza to, że w pełni zachowany zostanie ruch pojazdów wokół Rynku, jednak z ograniczeniem prędkości oraz szczególną ochroną pieszych. Drogi zostaną wyłożone kostką granitową. Zaplanowane jest zachowanie istniejących miejsc parkingowych na tym obszarze. Taka organizacja ruchu pozwoli na sprawną komunikację wokół Rynku, a także zapewni dojazd klientów oraz towarów do punktów handlowych zlokalizowanych na tym terenie
Rynek wielką strefą zieleni
Koncepcja zakłada zachowanie obecnie istniejącej zieleni oraz powiększenie jej obszaru o strefę zlokalizowaną na obecnej drodze wojewódzkiej, między postojem taksówek a parkingiem. Zachowane zostaną wszystkie drzewa liściaste, a także zostaną dosadzone kolejne. Zieleń ma zapobiec zabetonowaniu przestrzeni Rynku, służyć edukacji proekologicznej oraz stanowić przyjazne środowisko dla ludzi i zwierząt. Planowane jest zachowanie obecnego układu ścieżek na plantach.
Deptak
Od strony południowej na Rynek prowadził będzie deptak, który wchodził będzie w głąb płyty Rynku. Z tej perspektywy uwidaczniać będzie się widok na całość Rynku, ze szczególnym uwzględnieniem fontanny oraz modelu ratusza. Deptak oraz płyta Rynku wyłożone zostaną płytami granitowymi.
Fontanna
W centralnej części Rynku powstanie fontanna. Będzie ona osiowym punktem odniesienia dla strefy wypoczynku oraz strefy dla dzieci. Stanowić będzie punkt skupiający uwagę mieszkańców i turystów, a w ciepłe dni dawać ochłodę. Będzie to rodzaj fontanny multimedialnej, zlokalizowanej na poziomie płyty Rynku, ze ścianą wodną umożliwiającą wizualne projekcje.
Model ratusza
W związku z zaplanowanymi na rok 2022 badanami archeologicznymi płyty Rynku, prawdopodobne jest odkrycie fundamentów starego ratusza. W przypadku ich odnalezienia zaplanowane jest ich wyeksponowanie, w formie przeszklonego widoku pod powierzchnię ziemi. Możliwym stanie się wówczas również odwzorowanie kształtu przedwojennego ratusza, poprzez stworzenie jego szkieletu z belek porośniętych bluszczem. W jego obrębie znalazłoby się miejsce na edukowanie o historii Łańcuta, w formie makiety przedstawiającej historyczny układ Miasta oraz stylizowanego słupa ogłoszeniowego, na którym znalazłaby się skrócona historia Łańcuta. Szczególnie kwestia przestrzennego szkieletu ratusza będzie wymagała uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Strefa kultury
Południowo=zachodnia część Rynku przeznaczona zostanie pod działalność kulturalną oraz rozrywkową. Składać się będzie z placu, na którym będzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia, uroczystości czy apele. W jej obrębie przygotowane zostanie miejsce pod scenę tak, aby w każdej chwili można było ją w sposób sprawny posadowić. Miejsce to docelowo będzie przestrzenią dla imprez typu Dni Miasta Łańcuta.
Strefa Gastronomii
Południowo-wschodnia część Rynku to z kolei miejsce dla łańcuckiej gastronomii. Funkcjonująca obecnie przestrzeń zostanie powiększona, poprzez likwidację obecnego murku i zastąpienie go kaskadowo obniżającą się przestrzenią, która zajmie również obszar dziś przeznaczony pod jezdnię. Powstanie dzięki temu miejsce dla obecnych restauracji oraz stworzenia zupełnie nowych.
Strefa wypoczynku
We wschodniej części Rynku powstanie natomiast strefa wypoczynku dla dorosłych. Będzie to miejsce, na ulokowane w cieniu drzew ławki, leżaki itp.
Strefa Kreatywna
Północna część Rynku będzie tzw. strefą kreatywną. Docelowo będzie to miejsce zachęcające do wspólnego spędzania czasu przez mieszkańców, na przykład w formie przygotowanych miejsc do gry w szachy oraz innych tego typu obiektów małej architektury, skłaniających do społecznej integracji.
Strefa Pamięci Narodowej
Północno — wschodni narożnik Rynku, wysunięty w stronę Kościoła Farnego, zostanie przeznaczony pod Strefę Pamięci Narodowej. Docelowo będzie to miejsce, na którym stanie społecznie ufundowany pomnik, a także maszty na flagi oraz miejsce do składania kwiatów
Konsultacje
Podstawowym narzędziem konsultacji jest specjalny numer Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego, wydany w zwiększonym nakładzie. Znajduje się w nim ankieta, którą należy wypełnić i wrzucić do specjalnej urny zlokalizowanej w Urzędzie Miasta. Można również przesłać jej skan lub zdjęcie pocztą elektroniczną, na adres: urzad@um-lancut.pl Biuletyn oraz ankieta dostępne są także online, na stronie internetowej Urzędu Miasta: www.lancut.pl