Dlaczego warto wybrać rękawice nitrylowe?
Możemy wyróżnić trzy rodzaje rękawiczek. Pierwszym z nich są lateksowe rękawice wykonane z naturalnego kauczuku. Są one rozciągliwe i cienkie, jednak często powodują uczulenia oraz posiadają charakterystyczny zapach. Dodatkowo, tworzywo niszczy się pod wpływem olejów mineralnych czy tłuszczów. Na rynku dostępne są również rękawice winylowe, jednak są one mało elastyczne, a także mało odporne na przebicie oraz rozerwanie. Rozpuszczają się też pod wpływem rozpuszczalników, przykładowo zmywacza do paznokci. Ostatnim rodzajem są rękawiczki nitrylowe - wykonane z gumy nitrylowej, cieszące się coraz większą popularnością.
Rękawice nitrylowe nie ulegają zniszczeniu w kontakcie z wieloma substancjami chemicznymi, jak i tłustymi. Warto również wspomnieć o tym, że są one odporniejsze na rozdarcie, ścieranie czy przebicie w porównaniu z ich lateksowymi czy winylowymi odpowiednikami. Dodatkowo, dobrze znoszą ujemne temperatury. Oprócz tego, jest to dobra opcja dla tych, którzy są uczuleni na lateks lub nie lubią charakterystycznego dla niego zapachu. Rękawice te nie posiadają również środka pudrującego, co pozwala na wyeliminowanie podrażnień skóry.
Zastosowanie rękawic nitrylowych
Rękawiczki nitrylowe znajdują zastosowanie przy wielu czynnościach. Sprawdzają się one w pracy w laboratoriach, gdyż są odporne na działanie rozpuszczalników, tłuszczów i olejów. Rękawice nitrylowe są także polecane dla mechaników samochodowych. Używa się ich również w kosmetyce estetycznej czy salonach tatuażu, jak również innych pomieszczeniach zabiegowych. Ze względu na to, że są one odporne na ujemne temperatury, przydają się one pracownikom gastronomii czy przemysłu spożywczego.
Rękawice te są odpowiednim wyborem, jeśli wykonujemy drobne zabiegi kosmetyczne - manicure czy pedicure. Warto je również posiadać w przypadku zmiany opatrunków, robienia zastrzyków oraz wykonywania innych czynności medycznych. Przydadzą się nam ona także w codziennych, domowych pracach - zmywaniu, gotowaniu czy sprzątaniu.
Dłuższa praca w rękawiczkach nitrylowych a skóra dłoni
Nitrylowe rękawiczki bezpudrowe będą doskonałym wyborem dla tych, którzy mają tendencje do alergii czy podrażnienia dłoni - pozwalają one na wykluczenie niepożądanych reakcji. W takich rękawicach można pracować przez bardzo długi czas, nie narażając się przy tym na negatywne efekty. Oczywiście, prze dłuższym użytkowaniu ręce mogą zacząć się pocić, a skóra macerować. Jest to jednak niewielka cena za ochronę naszych delikatnych dłoni przed środkami chemicznymi zawartymi w detergentach - wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację.
Jak zakładać i ściągać rękawiczki nitrylowe?
Zanim założymy rękawiczki, powinniśmy umyć ręce wodą z mydłem bądź odkazić je środkiem do dezynfekcji dłoni. Kiedy już to zrobimy, możemy wyjąć jedną rękawicę z opakowania, a następnie chwycić za jej końcówkę i płynnym ruchem wsunąć na dłoń. Należy przy tym pamiętać, by nie dotykać innych części rękawiczki - ma to szczególne znaczenie, jeśli będziemy potem wykonywać czynności medyczne. Podobnie robimy przy zakładaniu drugiej rękawiczki - chwytamy za nią, odwijamy zewnętrzną, nadgarstkową część, a następnie nakładamy na rękę.
Gdy zakończyliśmy pracę i chcemy zdjąć rękawice, łapiemy jedną z nich na wysokości nadgarstka i pociągamy, wywracając ją na drugą stronę. W przypadku drugiej rękawiczki, wkładamy dłoń między nią a nadgarstek, a następnie zsuwamy ją tak, aby naciągnęła się na tę już zdjętą rękawicę. Na końcu wyrzucamy je do kosza i dokładnie myjemy ręce.