Czym okleić meble? Najbardziej popularne opcje
Decydując się na oklejanie mebli Warszawa, wielu właścicieli stawia sobie pytanie o to, jak okleić meble i jakie materiały w tym celu wykorzystać. Pierwszym materiałem, który przychodzi na myśl jest oczywiście ogólnodostępna folia samoprzylepna na meble. Występuje w dwóch rodzajach: przeznaczona bezpośrednio do powierzchni mebli wykonanych z drewna, płyt wiórowych, plastiku itp, a także wykorzystywana do oklejania powierzchni szklanych.
Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, z którego została wykonana folia do oklejania mebli na gorąco. Na rynku budowlanym często znajdują się tanie analogi wysokiej jakości produktów wykonanych z polietylenu lub polipropylenu. Jednak zupełnie nie nadają się do oklejania boków i frontów mebli wielkogabarytowych. Fachowcy zalecają używać folii z polichlorku winylu, który służy do produkcji wysokiej jakości folii samoprzylepnej. Wygląd mebli oklejonych okleiną przed i po możesz porównać zapoznając się z licznymi artykułami na ten temat dostępnymi online lub efektami pracy fachowców, których usługi chcesz zamówić w celu realizacji profesjonalnego oklejania płyty meblowej.
Niezbędne narzędzia do oklejania mebli i proces klejenia
Po wybraniu oklejanie mebli kuchennych, nadchodzi czas na przygotowanie odpowiednich narzędzi, za pomocą których będzie realizowany proces klejenia. Będą potrzebne:
nożyce;
linijka;
ołówek;
nóż;
suszarka do włosów lub żelazko;
szpachelka.
Bezpośrednio przed klejeniem, z powierzchni mebli należy usunąć starą powłokę i klej. Okleina na stół lub też okleina na stare drzwi najlepiej przyklei się do gładkiej powierzchni lakieru. Jeśli istnieje wiele nierówności, meble przed klejeniem są traktowane podkładem. Podczas klejenia drewna, tynku, płyty wiórowej lub sklejki powierzchnia jest oczyszczana z wszelkich zanieczyszczeń. Podczas klejenia metalu lub szkła powierzchnia jest najpierw zwilżana. W przeciwnym razie folia na meble może się szybko odkleić.
Samoprzylepną folię należy przykleić na mebel dopiero po dokładnym odmierzeniu wszystkich jego elementów i pocięciu folii. Z reguły dobrze dobrany rozmiar pozwala uniknąć nadmiernej ilości łączeń. Nie zapomnij o obowiązkowym pozostawieniu centymetra materiału z każdej strony na zginanie.
Głównym warunkiem jest przyklejenie folii w pomieszczeniu z wystarczającym poziomem oświetlenia. W przeciwnym razie można nie zauważyć wad, które później będą bardzo trudne do wyeliminowania.
Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę podczas klejenia folii samoprzylepnej
Najwięcej problemów w procesie oklejanie mebli Gdańsk frontów kuchennych lub w sypialni pojawia się w kątach i rogach, a także podczas oklejania nierównych powierzchni. Oczywiście, jeśli nierówność nie jest duża, można ją łatwo zniwelować. Jednak jak postąpić w sytuacji, kiedy taka nierówność jest jednym z elementów dekoracyjnych? Aby nie tworzyć w takich miejscach szczeliny, arkusze należy skleić tak, aby kolejny zachodził na poprzedni o 1,5 cm, a następnie przykładamy linijkę do środkowej części naddatku na całej długości. Następnie za pomocą ostrego noża wykonujemy nacięcie utworzonego naddatku.
Oto jeszcze jedna przydatna porada od fachowców zajmujących się oklejaniem różnych typów mebli: jeśli kupiłeś folię samoprzylepną, która zbyt szybko przylega do powierzchni i jest trudna w obróbce, użyj pudru lub talku.
Warstwa wierzchnia materiału samoprzylepnego jest inna: może być wykonana z błyszczącego lub matowego winylu lub tworzywa sztucznego, może być gęsta lub półprzezroczysta, metalizowana lub papierowa. Decyzję o tym, która opcja będzie maksymalnie odpowiednia warto podejmować w oparciu o własne preferencje, a także styl innych elementów wyposażenia wnętrz, design i gamę kolorystyczną całego mieszkania.