Co powoduje żółknięcie zębów i powstawanie przebarwień?
Z czasem naturalna biel może stawać się poszarzała, a na zębach mogą powstawać nieestetyczne przebarwienia. Do czynników, które powodują żółknięcie szkliwa nazębnego, zalicza się głównie:
- palenie tytoniu;
- napoje i pokarmy barwiące, np. ciemna herbata, kawa, czerwone wino, jagody, buraki;
- duża ilość słodyczy;
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej;
- demineralizacja szkliwa, która postępuje wraz z wiekiem;
- choroby uzębienia i jamy ustnej, w tym próchnica;
- przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów wziewnych, antybiotyków z grupy tetracyklin lub preparatów żelaza.
Obecnie, dzięki nowoczesnej stomatologii estetycznej, wybielanie zębów pozwala na redukcję przebarwień jasnych, żółtych, a nawet brązowych. Przywrócenie naturalnej bieli zębów jest zabiegiem estetycznym, który jednak w większości przypadków wpływa również na emocjonalny komfort życia Pacjenta.
Na czym polega wybielanie zębów w gabinecie?
Najszybciej i najskuteczniej można wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym. W zależności od zastosowanej metody oraz indywidualnych cech jednorazowy zabieg pozwala na rozjaśnienie koloru nawet o 5-8 odcieni. Stosowane żele wybielające działają na zasadzie utleniania przebarwień, bez wpływu na strukturę zęba. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest bezpieczny, a uzyskiwane efekty szybko zachwycają.
Do najnowocześniejszych, profesjonalnych metod wybielania zębów należą:
- Wybielanie lampą LED ? w trakcie zabiegu na zęby aplikowana jest specjalna substancja wybielająca. Jej aktywacja następuje pod wpływem światła niebieskiego o wysokiej częstotliwości. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny zarówno dla szkliwa, jak i dla dziąseł. Zabieg najczęściej trwa maksymalnie kilkadziesiąt minut przy założeniu, że wybielane są wszystkie zęby. Często już jednorazowa sesja pozwala na osiągnięcie pożądanych rezultatów. W razie potrzeby procedurę można jednak powtórzyć.
- Wybielanie zębów urządzeniem laserowym ? w tym przypadku na zęby również nakładany jest żel wybielający, ale za jego aktywację odpowiada energia lasera.
Wybielanie zębów metodą nakładkową
Popularną metodą poprawy estetyki uśmiechu jest również nakładkowe wybielanie zębów. W tym przypadku zabiegi wykonuje się samodzielnie, w warunkach domowych. Wcześniej jednak wskazane są wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu pobrania odlewów. Na ich podstawie opracowuje się nakładki idealnie dopasowane do kształtu zębów.
W następnym kroku dopasowany przez dentystę żel wybielający, o konkretnym stężeniu i w odpowiedniej ilości (wskazanej przez lekarza stomatologa), trzyma się na zębach przez określony czas. Zwykle nakładki z żelem utrzymuje się od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, codziennie przez ponad dwa tygodnie. Sposób wybielania zależy m.in. od stężenia wybranego preparatu, odcienia wyjściowego zębów oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć.
Wybielanie nakładkowe wymaga czasu, ostrożności i zaangażowania ze strony Pacjenta. Metodę taką stosuje się również w celu kontynuacji wybielania w gabinecie, aby pogłębić i przedłużyć wcześniej uzyskane efekty.
Od czego zależy kolor zębów? O ile odcieni można je wybielić?
W naturze zęby nigdy nie są idealnie białe, z wyjątkiem mleczaków u najmłodszych dzieci. Stałe zęby mogą mieć różne odcienie. Podobnie, jak każdego z nas odróżniają indywidualne cechy, takie jak np. koloryt skóry, włosów, czy linie papilarne, tak i wygląd zębów uwarunkowany jest genetycznie, na co nie mamy wpływu.
Wybielanie zębów pozwala jednak na przywrócenie naturalnej bieli poprzez redukcję zmian powstałych pod wpływem czynników zewnętrznych i mijającego czasu. W zależności od wybranej metody zęby można rozjaśnić minimalnie o trzy, a maksymalnie o dziesięć tonów. Trwałość efektów, poza wybranym sposobem wybielania, zależy również od późniejszej higieny jamy ustnej i stosowanej diety. W niektórych przypadkach efekt śnieżnobiałych zębów utrzymuje się nawet przez wiele lat.