Kiedy i komu przysługuje dodatek stażowy?
Wysługa lat , to dodatek przyznawany pracownikom zatrudnionym w sektorze publicznym, należą do nich m.in.: nauczyciele, policjanci, leśnicy, kolejarze, pracownicy sądów i prokuratur, urzędnicy, żołnierze zawodowi, pielęgniarki czy pracownicy placówek socjalnych. W niektórych sektorach, np. w Ochotniczej Straży Pożarnej zamiast dodatkowego wynagrodzenia pracownicy otrzymują odznakę. Aby go otrzymać należy przepracować określony czas na danym stanowisku lub w konkretnym zawodzie. Kodeks pracy nie zawiera natomiast regulacji na temat tego dodatku pracowniczego. Warto wiedzieć, że w sferze budżetowej dodatek za wysługę lat jest obowiązkowy. W przeciwieństwie do premii, którą otrzymuje się za rezultaty pracy, dodatek stażowy przyznawany jest ze względu na staż pracy. Dodatek stażowy jest opodatkowany.
Jak obliczyć staż pracy?
W celu obliczenia stażu pracy należy przygotować daty rozpoczęcia współpracy oraz datę obliczenia stażu pracy. W Internecie znajdziemy kalkulator, dzięki któremu szybko i sprawnie obliczymy nasz staż pracy. To duże ułatwienie, gdyż otrzymamy wynik w postaci przepracowanych 12-miesięcznych okresów.
Dodatek za wysługę lat dla pracowników urzędów państwowych i samorządowych
Wynagrodzenie w urzędach państwowych jest regulowane ustawą o pracownikach urzędów państwowych (art. 22 ust.1), a jego wartość zależy m.in. od okresu zatrudnienia, posiadanych kwalifikacji oraz zajmowanego stanowiska. W przypadku urzędników dodatek wynosi 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przysługuje on za ponad pięcioletnią pracę. Wraz z kolejnym przepracowanym rokiem wysokość dodatku wzrasta o 1%, jednak nie może on przekroczyć 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Aby otrzymać dodatek nie trzeba składać żadnego wniosku. Podwyżka dodatku za staż pracy jest obliczana każdego roku automatycznie i zwiększana o 1%. Takie same zasady obowiązują w przypadku pracowników samorządowych, co reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 2008 roku.
Dodatek za wysługę lat dla nauczycieli
Dodatek stażowy dla nauczycieli wynosi 1% pensji zasadniczej. Za każdy kolejny przepracowany rok dodawany jest kolejny procent. Wypłata dodatku następuje od 4 roku zatrudnienia, miesięcznie wraz z podstawowym wynagrodzeniem. Maksymalny próg dodatku stażowego wynosi 20% pensji zasadniczej.
Dodatek za wysługę lat w policji
Dodatek za wysługę lat w wysokości 2% pensji zasadniczej przysługuje po dwóch latach pracy i co roku zwiększany jest o kolejny 1%. Po 20 latach pracy w policji procent ten wzrasta do maksymalnie 32% wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek za wysługę lat pracy w wojsku
Wysługa lat obliczana jest od momentu rozpoczęcia pełnienia czynnej służby wojskowej. Dodatek przyznawany jest po 3 latach zatrudnienia i wynosi 3% wynagrodzenia zasadniczego. Wartość wysługi za lata wzrasta następnie co 3 lata o kolejne 3% aż do 15 roku pełnienia służby. Maksymalny próg dodatku stażowego wynosi 35% i jest on osiągany po 35 latach służby wojskowej.