Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Pożar w Żołyni
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Miał promil alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
Utracili panowanie nad kierwonicą, dwa wypadki na terenie powiatu
home > Start > Aktualności > Zadośćuczynienie za krzywdę - kiedy możesz się o nie starać?
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2023.12.13 07:26 | aktualizacja: 2023.12.13 08:59

Zadośćuczynienie za krzywdę - kiedy możesz się o nie starać?

Temat różnic pomiędzy zadośćuczynieniem a odszkodowaniem wciąż wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Podobnie jest z kwestią przysługiwania zadośćuczynienia z OC sprawcy za wypadek, w którym brało się udział. Istotą zadośćuczynienia za krzywdę jest wypłata świadczenia pieniężnego, które ma na celu złagodzenie traumy doznanej przez osobę poszkodowaną w wyniku wypadku. Jest ono jednorazowe, jednak może być wypłacane w postaci kilku przelewów ? bardzo ważne jest to, że musi być ono wypłacone dokładnie w takiej kwocie, która należy się osobie poszkodowanej. Zadośćuczynienie bezpośrednio wiąże się z doznaną przez poszkodowanego krzywdą, która ujmowana jest w wymiarze niematerialnym ? dotyczącym cierpienia natury psychicznej lub fizycznej. Oznacza to, że zadośćuczynienie nie wymaga od poszkodowanego wykazania powstania strat czy uszczerbku finansowego. Zadośćuczynienie za krzywdę to bardzo rozległy temat; postanowiliśmy przybliżyć wszystkim zainteresowanym związane z nim kwestie.
Zadośćuczynienie za krzywdę - kiedy możesz się o nie starać?
Zadośćuczynienie za krzywdę - kiedy możesz się o nie starać?

Komu i kiedy przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę?

Uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia to krzywdy, które obejmuje możliwość starania się o zadośćuczynienie w wyniku ich powstania. W wyniku doznań cierpień fizycznych i psychicznych, każdy poszkodowany może starać się o otrzymanie należytego zadośćuczynienia, które pozwoli mu uporać się z następstwami szkody. Zadośćuczynienie może otrzymać osoba, która na skutek wypadku doznała kalectwa, oszpecenia, ograniczenia ruchowego czy traumy; o wypłatę mogą ubiegać się również ci, którzy w wypadku stracili bliskich. Jak widać, zadośćuczynienia za krzywdę dotyczą naprawdę różnych aspektów ludzkiego funkcjonowania - w tym szkód psychicznych. Zespół stresu pourazowego (PTSD) to wbrew pozorom bardzo częsta dolegliwość wśród ofiar wypadków komunikacyjnych. Bardzo wiele osób przestaje radzić sobie ze swoją traumą, co doprowadza do pojawienia się u nich chorób o podłożu psychicznym oraz znacznego pogorszenia komfortu życia. Istotną rolę w ubieganiu się o zadośćuczynienie za krzywdę jest zebranie niezbędnej dokumentacji medycznej. To właśnie ona stanowi dla ubezpieczyciela bądź sądu dowód w sprawie. W przypadku kwestii zdrowia psychicznego, nierzadko konieczna jest opinia biegłego psychologa lub psychiatry. Wysokość zadośćuczynienia zależy przede wszystkim od czynników personalnych (np. wielkość i fakt zaistnienia wstrząsu, wiek poszkodowanej, trwałość doznanych obrażeń, wielkość cierpień moralnych) i realiów spraw y (np. braku radości z życia i dolegliwości fizycznych będących następstwem wypadku, różnic majątkowych między poszkodowanym a sprawcą). Kwota nie jest więc jednoznaczna, a wszystkie sprawy rozpoznawane są w sposób wysoce indywidualny.

Kto pomaga w uzyskaniu zadośćuczynienia z tytułu doznanych krzywd?

Samodzielne dochodzenie odszkodowań obarczone jest sporym ryzykiem - zwłaszcza jeżeli nie posiadamy dostatecznej wiedzy dotyczącej tego obszaru prawa. Poszkodowany ma kilka opcji by uzyskać pomoc w dochodzeniu swoich roszczeń, w tym również przy dochodzeniu odpowiedniego zadośćuczynienia. Jedną z nich jest skorzystanie z pomocy oferowanej przez profesjonalne kancelarie odszkodowawcze, takie jak AIF Kancelari a. Na stronie internetowej https://www.tuodszkodowania.pl/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat istoty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także różnicy pomiędzy zadośćuczynieniem za krzywdę a odszkodowaniem. Największą zaletą kancelarii odszkodowawczych jest fakt, że w jej szeregach zatrudniani są specjaliści z dużym doświadczeniem. Ich profesjonalizm zapewnia większe szanse na końcowy sukces spraw y. Co więcej, bardzo wiele kancelarii nie wymaga płatności za usługę "z góry" - jest to związane z faktem, że wynagrodzenie pobierane jest wtedy, gdy kancelaria wygra daną sprawę i uzyska satysfakcjonujące dla poszkodowanego świadczenia.

Artykuł sponsorowany
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Zadośćuczynienie za krzywdę - kiedy możesz się o nie starać?, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
Artykuł sponsorowany dodany
 
Odsłon: 1511
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Racuch Zawodowiec   W 2011 roku miedzy wysoka, a łańcutem, w miejscu gdzie dzisiaj jest chodnik i bezpieczna ścieżka dla pieszych, doszło do potrącenia niepełnosprawnego pieszego, łańcucka prokuratura w rok bezproblemowo zrobiła z pieszego jedynego winnego i żeby dodatkowo postawić na swoim, nasłała policję na jego dom gdzie wyjątkowo prymitywny i chamski policjant, używając metod straszenia stosowanych na przestępcach z gatunku morderców i handlarzy ludźmi, dał mu do zrozumienia by wziął winę na siebie, bo inaczej będzie musiał płacić za uszkodzony samochód. Tak się tu załatwiało sprawy, szczególnie jak znałeś odpowiednich ludzi. Ofiara do dziś jest wrakiem człowieka, praktycznie nie opuszcza domu i nigdy samodzielnie, prokuratura poszła na emeryturę, zastąpiła ją inna, tamta droga została po kilku latach przebudowana, ale ofiara nie zobaczyła ani złotówki z żadnego odszkodowania, nie mając środków na dalszą edukację, ani opłacenie powrotu na uczelnię.
16 grudnia 2023
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x