Jak określa się efektywność energetyczną?
Aby uzyskać certyfikat, należy skorzystać z usług uprawnionego do tego audytora ? np. https://domoweswiadectwo.pl/. Specjalista taki określa ilość energii potrzebną do ogrzania całego budynku, wody użytkowej, a także pracy wentylacji i klimatyzacji. Najbardziej efektywne energetycznie nieruchomości uzyskują wynik A+, który oznacza, że więcej energii produkują, niż same potrzebują. Te najmniej efektywne trafiają do klas F i G. Grupa F to domy jednorodzinne ze zużyciem rocznym w przedziale 438-531 kWh oraz bloki i kamienice ze zużyciem 387-469 kWh. Klasa G to natomiast budynki zużywające energię ponad powyższe normy.
Z czego wynika słaby wynik?
W praktyce dwie najgorsze klasy oznaczają, że budynek jest drogi w utrzymaniu pod względem ogrzewania oraz ma też duży niekorzystny wpływ na środowisko. Przyczyn tego może być wiele. Przede wszystkim przyjrzeć należy się samej konstrukcji obiektu. Jego dogrzanie może być trudne z powodu nieszczelności czy braku zastosowania warstwy ociepleniowej. Problemem mogą być również okna i drzwi niskiej jakości, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Z reguły z tego typu mankamentami można spotkać się w starszych obiektach, które przez dłuższy czas nie przechodziły remontów i modernizacji. Sposobem na poprawienie klasy energetycznej budynku jest również wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Najpopularniejszym z nich, chętnie montowanym w nowszych obiektach, są panele fotowoltaiczne. Dzięki temu część energii wykorzystywanej przez nieruchomość będzie też samodzielnie przez nią wytwarzana. Informacje na temat możliwych prac termomodernizacyjnych znajdziesz w uzyskanym certyfikacie energetycznym - https://domoweswiadectwo.pl/certyfikat-energetyczny/.
Jeżeli Twój budynek uzyskał niski wynik efektywności energetycznej, warto już teraz zainteresować się tego przyczynami. Zmiany prawne wprowadzane przez Unię Europejską dążą bowiem do tego, aby w ciągu najbliższych kilku lat budynki z najniższych klas energetycznych wyeliminować z obrotu na rynku. W praktyce więc, jeżeli nie przeprowadzisz termomodernizacji, niedługowynajęcie lub sprzedaż nieruchomości z kategorii G bądź F będzie nielegalne.