W związku z przystąpieniem Urzędu Miasta do opracowania aktualizacji dwóch kluczowych dla przyszłego działania miasta dokumentów, w tym Lokalnego Planu Rewitalizacji Miasta Łańcuta na lata 2015-2020, wczoraj przeprowadzono warsztaty, których celem było wyznaczenie problemów oraz wskazanie działań, które mogłyby ożywić Łańcut.
- Bliskość Rzeszowa z jednej strony jest dla nas szansą, z drugiej problemem. Łańcut nazywany jest “sypialnią Rzeszowa". Większość mieszkańców zatrudnionych jest w Rzeszowie, nie znajdując pracy na miejscu, jednak ludzie ci robią zakupy i płacą podatki w Łańcucie - zauważył podczas warsztatów Adrian Pokrywka z Młodych Łańcut.
Wskazał on również na projekt powstania podziemnej trasy turystycznej. - Wiemy, że w podziemiach miasta znajdują się korytarze, z których połączenia mogłaby powstać trasa dla turystów. Aktualnie trwają konsultacje ze specjalistami. Chcemy również przeprowadzić dokładne badania.
Podczas spotkania z uczniami i studentami zwrócono również uwagę na takie problemy jak brak właściwego marketingu miasta, brak zintegrowanej oferty turystycznej, a także na konieczność współpracy miasta z przedsiębiorcami oraz budowania planu rewitalizacji wokół klimatu zamku.
- W Łańcucie istnieje porozumienie między przedsiębiorcami. Nie ma złej konkurencji, z której wynikałyby konflikt - mówił podczas spotkania z przedsiębiorcami Kazimierz Kuźniar prezes Kongregacji Przedsiębiorców Ziemi Łańcuckiej.
Podkreślona została również konieczność wykorzystania korzystnego położenia Łańcuta przy trasie E40, zjednoczenie działań właścicieli budynków znajadujących się w zabytkowej strefie miasta, wykorzystanie bliskości lotniska oraz nastawienie miasta na małych przedsiębiorców ze względu na położenie miasta w pobliżu Rzeszowa.
- Należy wykorzystać fakt budowy autostrady. W pobliżu planowanego zjazdu do miasta istnieją już hurtownie, są również wolne tereny, gdzie mogą powstać nowe. Ze wzgędu na konkurencyjne ceny łańcuccy hurtownicy mogą zaopatrywać pobliskie duże miasta. - zauważył Kuźniar.
Przeprowadzone wczoraj warsztaty podzielone były na cztery segmenty. W Urzędzie Miasta spotkano się z uczniami i studentami, przedstawicielami instytucji oraz przedsiębiorstw z branży turystycznej, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi. Uczestnicy warsztatów wskazywali na zasoby miasta, bariery w ich wykorzystaniu, a także przedstawiali swoje pomysły na rewitalizację Łańcuta.
Ankiety, w których każdy z mieszkańców może przedstawić swój projekt na rewitalizację miasta, dostępne są na stronie Urzędu Miasta. Termin składania ankiet mija 17 sierpnia.
Szczegóły dostępne na: http://www.lancut.pl/asp/pl_start.asp?typ=14