Celem projektu było zainteresowanie dzieci i młodzieży naukami matematyczno-przyrodniczymi poprzez zaproponowanie im innowacyjnych zajęć robotyki.
Projekt zakładał w pierwszym etapie rekrutację do bezpłatnych zajęć robotyki spośród uczniów, którzy wezmą udział w dwóch konkursach: plastycznym pt. "Mój przyjaciel robot" oraz multimedialnym pt. "Roboty wczoraj i dzisiaj". Efektem konkursów były prace plastyczne - wykonane różnymi technikami, roboty przestrzenne oraz prezentacje multimedialne, które zostały wyeksponowane w pierwszej kolejności na wystawie w Szkole Podstawowej, a następnie w holu Urzędu Gminy Łańcut. Od 19 lipca do 5 sierpnia najlepsze prace uczniów można podziwiać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie.
Realizatorzy projektu założyli, że warsztaty robotyki dadzą ciekawe rezultaty, a przede wszystkim pozwolą uczestnikom na nabycie kompetencji z zakresu konstruowania i podstaw programowania robotów, pracy zespołowej i posługiwania się językiem angielskim. Były jednak obawy, czy dzieci z najmłodszej grupy poradzą sobie z programowaniem i czy język techniczny warsztatów będzie dla nich zrozumiały, ale okazały się one płonne. Już pierwsze zajęcia stały się hitem, a pod drzwiami koordynatorki szkolonej ustawiały się kolejki chętnych dzieciaków z pytaniami: czy są jeszcze wolne miejsca?
Wszystkie warsztaty przebiegały według założonego przez instruktorów planu. Najpierw zespoły dwuosobowe samodzielnie konstruowały robota, zgodnie z graficzną instrukcją wyświetlaną na laptopie, następnie tworzyły odpowiedni program. Punktem kulminacyjnym pracy zespołu było "ożywienie" Lego - Robota, czyli wprawienie go w ruch. Radości i zabawy było co niemiara, ale najważniejsze - to satysfakcja, że zadanie zostało wykonane poprawnie, samodzielnie, przy użyciu "szarych komórek". Do budowy robota każdy zespół otrzymywał zestaw klocków Lego Mindstorms NXT o niesamowitych możliwościach konstrukcyjnych.
Ogółem każda grupa zbudowała i zaprogramowała po trzy roboty. Uczestnicy nabyli założone kompetencje z zakresu podstaw robotyki, programowania, logicznego myślenia i pracy zespołowej. Ponadto przeprowadzone testy wiedzy przed i po warsztatach udowodniły, że forma warsztatowa pozwala na szybsze przyswajanie informacji, bez stresu, w atmosferze zabawy. Świetnie podczas warsztatów radziły sobie zespoły dziewcząt, które w jednej z grup dominowały i wprowadzały w zdumienie nawet instruktorów!
Dzięki warsztatom młodzi inżynierowie zdobyli nie tylko wiedzę i nowe umiejętności. Przede wszystkim uwierzyli w siebie, a niektórzy odnaleźli swoją pasję.
Projekt dofinasowany z dotacji przyznanej ze środków konkursu "Akademia Aktywnych Obywateli - Podkarpackie Inicjatywy Lokalne", który realizowany jest w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, nadzorowanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Regionalnych operatorów: Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, Fundacja Generator Inspiracji, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej".