Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Groźny wypadek na autostradzie
Myślał, że kupuje akcje gazociągu "Baltic Pipe"
2 tys. zł i 20 punktów karnych
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
home > Start > Aktualności > Powiatowe obchody Dnia Strażaka
Rozmiar tekstu:
AAA
ŁAŃCUT
2017.05.10 15:53 | aktualizacja: 2017.05.10 15:58

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Uroczysta akademia z okazji strażackiego święta odbyła się dziś po południu na placu obok Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Tegoroczne święto to również jubileusz 25-lecia powołania do życia Państwowej Straży Pożarnej. [ZDJĘCIA]
Powiatowe obchody Dnia Strażaka
Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Uroczystości jak co roku są okazją do uhonorowania i wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom z powiatu łańcuckiego.

Strażacy zostali odznaczeni:

Srebrną Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej": Kluz Mariusz, Rydzik Henryk;

Brązową Odznaką "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej": Dziedzic Marek, Sala Grzegorz, Sidor Henryk;

Medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali:

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa: Druh Grzegorz Sala, Druh Andrzej Kukliński;

Brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa: Jacek Czaja;

Akty nadania wyższych stopni wręczono:

Stopień kapitana odebrał: mł. kpt. Radosław Cyprys, mł. kpt. Michał Hader;

Stopień aspiranta odebrał: mł. asp. Dariusz Bal, mł. asp. Jan Kiełb, mł. asp. Mateusz Rybacki;

Stopień młodszego ogniomistrza odebrał: starszy sekcyjny Gaździk Tomasz, starszy sekcyjny Hader Krystian, starszy sekcyjny Stafiej Piotr, starszy sekcyjny Winiarski Grzegorz;

Stopień starszego sekcyjnego odebrał: sekcyjny Nicpoń Mirosław, sekcyjny Paściak Dariusz, sekcyjny Stopa Arkadiusz, sekcyjny Strzałkowski Marcin, sekcyjny Wrona Mariusz;

Stopień sekcyjnego odebrał: starszy strażak Czaja Jacek, starszy strażak Janusz Maciej, starszy strażak Paweł Pieniążek.

Na stopień brygadiera awansowani zostali również: mł. bryg. Henryk Rydzik, mł. bryg. Mariusz Skrobacz. Oficjalne wręczenie nominacji odbędzie się podczas Wojewódzkich uroczystości obchodów Dnia Strażaka w dniu 18 maja w Rzeszowie.

"Srebrny Krzyż Zasługi" nadany został st. bryg. Romanowi Poterkowi Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej Łańcucie. Odznaczenie zostanie wręczone podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka. Ponadto Komendant Roman Poterek został odznaczony "Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej", który otrzymał w dniu 7 maja w ramach XXIII Podkarpackiej Pielgrzymki Strażaków do Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej

Na wniosek Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej Łańcucie Kapituła Konfraterni Mazowieckiej Odznaki św. Floriana "Mazovia" przyznała "Złotą Odznakę św. Floriana" dh Jerzemu Bołdzie - członkowi OSP Łańcut Miasto.

Również Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie w podziękowaniu za wieloletnią wierność ideom ochrony przeciwpożarowej oraz szacunek dla strażackiego munduru i sztandaru oraz symboli narodowych przyznał druhowi Jerzemu Bołdzie Dyplom Uznania.

Z okazji 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie uhonorował okolicznościową statuetką: st. bryg. Andrzeja Babca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej oraz Adama Krzysztonia Starostę Łańcuckiego. Dyplomy okolicznościowe otrzymali Burmistrza Miasta Łańcuta oraz Wójtowie Gmin: Białobrzegi, Czarna, Łańcut, Markowa, Rakszawa i Żołynia.

W podziękowaniu za pomoc w organizacji eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom" Zarząd Powiatowy ZOSP RP w Łańcucie uhonorował okolicznościową statuetką: Adama Opałkę - kierownika artystycznego Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Redakcja
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Powiatowe obchody Dnia Strażaka, 3.3333 out of 5 based on 3 ratings
Redakcja dodany
 
Odsłon: 9111
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (17)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
869-2ae
~ Wladzio   A gdzie odznaka dla Gajowego? To jest dopiero prawdziwy ogniomistrz. Wystarczy mu zaledwie 0,5 l płynu, żeby ugasić nawet największy "pożar" ;)
13 maja 2017
brak ocen
fd0-5ac
~ Tomek  do ~ Przemek   Była straż. Zawodowa Straż Pożarna. Taka było oficjalna nazwa.
11 maja 2017
+1
-0
fd0-5ac
~ Tomek  do ~ Przemek   Ja bym na to popatrzył inaczej. Do momentu utworzenia, powstania, powołania, zorganizowania..jak zwał tak zwał, straż pożarna zajmowała się głównie (jak nie jedynie ) gaszeniem pożarów. A na początku lat 90 gdy powstał KSRG, to PSP stała sie wiodącą formacją w tym systemie i zaczęła zajmować się ratownictwem w szerokim tego słowa znaczeniu: chemiczne, wysokościowe, wodne techniczne, medyczne, drogowe itp itd. Tu nie chodzi o to czy straż była finansowana przez państwo, czy nie była. Bo i źródła finansowania straży przed dekretem były zróżnicowane..część z budżetu centralnego, część z terenowego. Tu chodzi o nazwę. Tylko i wyłącznie, a ta obecna powstała właśnie na początku lat 90. Zastępując nazwę Zawodowa Straż Pożarna. Strażacy sprzed PSP pracowali w Zawodowej Straży Pożarnej na mocy tzw dekretu. Nawet same stopnie służbowe miały inne nazwy. Wtedy sierżant pożarnictwa , dziś ogniomistrz. Wtedy chorąży pożarnictwa - dziś aspirant. Podporucznik poż - mł kpt, mjr poż - mł brygadier, itp. Jest zauważalna różnica pomiędzy ZSP a PSP. Wspomniany ,,dekret " powstał ,,na szybko" po pamiętnym pożarze ropy naftowej w Czechowicach, gdzie zginęło wiele osób. Po tej tragedii zaczęto poważniej traktować strażaków i straż jako formacje. Bo o tej pory straż była poległa pod służby komunalne. dosprzętowiono i zunifikowano sprzęt na postawie wspomnianego dekretu. Podporządkowanie jej było niejednoznaczne. System emerytalny był tzw cywilny, dziś tzw mundurowy. To chyba najważniejsze różnice pomiędzy PSP a ZSP. Pozdrawiam.
11 maja 2017
+2
-0
93f-d8d
~ Przemek  do ~ Ja   Czlowieku weź naucz się czytać ze zrozumieniem i wtedy coś pisz, a tlumaczyć to możesz Nunu co ustawa może. Prawda jest taka że PSP a w sumie sa nazwa zostala zmieniona w 1991 roku z wejściem w życie od 1 stycznia 1992. No chyba że napiszesz że przed 1992 rokiem nie było straży pożarnej panstwowej? - bo jeśli tak to ja nie mam pytań, to co było przed 91 ewentualnie 92 rokiem, może straży nie było?
11 maja 2017
+0
-2
584-20d
~ Ja  do ~ Przemek   Człowieku weź wyluzuj, bo ci żyłka pęknie. Prawda jest taka, że PSP została utworzona w 1992 roku i o to Nunu chodzi. Ustawy określają terminy kiedy wchodzą poszczególne zmiany bo ciężko jest zrobić wszystko w ciągu jednego dnia, więc są na to ramy czasowe.
11 maja 2017
+1
-1
93f-d8d
~ Przemek  do ~ Nunu   Szanowny Panie w ktrym to artykule rozdziału 12 ów ustawy jest podane że 25 lutego powołany zostaje komendant a 1 lipca jak to Pan twierdzi zostaje powołana PSP. Jedyne informacje jakie są tam podane to to że komendant głowny PSP ma 6 miesięcy na zorganizowanie a nie powolanie PSP. Nie wiem, może nie rozumie Pan słowa zorganizować ale to nie jest równoznaczne z powołać/utworzyć. Zresztą ciężko bylo to utworzyć skoro to istniało a zostało jedynie zreorganizowane. Skoro jest Pan osobą związaną ze strażą to chyba Pan wie że straż istniała długo dlugo przedtym, a co za tym idzie obchody 25lecia to obraza dla strażakow którzy służyli wcześniej - straż państwowa istniala pod inną nazwą ale dalej nyla państwowa. A co do ustaw - Żadna ustawa nie określa daty (dokbadnej) powołania kogoś na jakieś stanowisko. Więc to co Pan napisał we wcześniejszych postach to nieprawda. Ustawy co najwyżej podają ramy czasowe, nigdy dokładnej daty z dnia i miesiąca
11 maja 2017
+0
-1
548-d05
~ Nunu  do ~ Tomek   To nie jest dyskusja nad tym co jest ważniejsze, tylko jestem osobom związaną ze strażą i wiem co nie co na jej temat i wyprowadzam z błędu kolegę. Nie neguję istnienia czegokolwiek.
11 maja 2017
+1
-0
fd0-5ac
~ Tomek  do ~ Przemek   Wasza dyskusja przypomina spór o wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Wielkanocą. Najważniejsze jest to, że PSP istnieje. Nie zmienia to faktu, że strażacy zawodowi pracowali w oparciu o różne ustawy i dekrety. Za sanacji i okupacji. W PRLu i współcześnie. Z czasem tylko czerwonych sekretarzy POP zastąpiono czarnymi kapelanami na wysokich etatach oficerskich .
11 maja 2017
+2
-2
548-d05
~ Nunu  do ~ Przemek   Określa, określa daty, terminy. Dz.U. 1991 nr 88 poz. 400 - Rozdział 12 Przepisy przejściowe i końcowe. Wszystko jest co, kiedy miało być wprowadzone.
11 maja 2017
brak ocen
93f-d8d
~ Przemek  do ~ Przemek   Sorry miało być rzeczywiście a nie "żeczywiście"
11 maja 2017
+0
-1
93f-d8d
~ Przemek  do ~ Nunu   Ustawa z 24 sierpnia 1991 roku która wchodzi w życie 1 stycznia 92 roku nie określa żadnych dat i nie ma w niej żadnych dat, tj. nie ma daty powołania komendanta, ani daty 1 lipca ów roku. Czyli fakt PSP została przemianowana od 92 roku ale od 1 stycznia a nie lipca. Dlatego 25 lutego został powołany komendant organizacji ktora istniała już. Po zatym jak sama nazwa brzmi zorganizowanie a nie utworzenie. Ale tak jak jest napisane zorganizowana a nie utworzona. Bo Straż Pożarna już istniała tylko nazwa została zmieniona i została wprowadzona reorganizacja. Tak więc żeczywiście od 1 stycznia licząc, mineło 25 lat a nie 26.
11 maja 2017
+0
-1
548-d05
~ Nunu  do ~ Przemek   Zerknij sobie do ustawy PSP, która weszła w życie 1 stycznia 1992, a w treści są określone daty: co, kto od kiedy. Nie od razu wszystko wchodzi :) Także jest ok.
11 maja 2017
+3
-0
93f-d8d
~ Przemek  do ~ Nunu   Dalej się nie zgodzę, bo 25 lutego 1992 został powołany komendat głowny PSP, a chyba nie powołuje się kogoś na stanowisko czegoś, czego jeszcze nie ma. Ale każdy może to rozumieć po swojemu - mniejsza z tym, nie ma się co sprzeczać o rok :). Dla mnie PSP pod różnymi nazwami ma co najmniej 100 lat i to jest ważne
11 maja 2017
brak ocen
548-d05
~ Nunu  do ~ Przemek   No dokładnie, tylko PSP powołano 1 lipca 1992 r. ustawą z 1991 roku :)
11 maja 2017
brak ocen
93f-d8d
~ Przemek  do ~ Nunu   Chyba bardziej liczy się rok powołania/założenia niż zorganizowania. Dalej nie zmienia to jednak faktu (czy 25, czy 26 lat), że Polska Straż Pożarna ma znacznie więcej lat. Ale pewnie te lata ze "złej" komuny trzeba wymazać, tylko dlaczego?
11 maja 2017
+2
-1
548-d05
~ Nunu  do ~ Przemek   Kochaniutki. Ustawa o PSP jest z 1991 roku, a 1 lipca 1992 r. PSP została zorganizowana, więc w tym roku przypada 25-cio lecie ;)
11 maja 2017
+4
-0
93f-d8d
~ Przemek   Nie żebym się czepiał ale zmiana nazwy i państwowa straż pożarna ma tylko 26lat - trochę to zabawne bo straż pożarna w Polsce ma trochę więcej lat. A dwa, zmiana nazwy nastąpiła w 1991roku. Teraz mamy 2017. Dla mnie to jednak 26lat a nie 25 lat ale może mam problemy z liczeniem ;)
10 maja 2017
+1
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x