21 lutego br. władze Stowarzyszenia w osobach Aleksander Kuźniar, Elżbieta Pelc oraz Anna Drozd podpisały umowę z członkiem zarządu województwa podkarpackiego Stanisławem Kruczkiem o przyznaniu dotacji na wymianę pokryć dachowych. Wartość zadania to ok. 100 tys. zł z czego 75% zostanie pokryte ze środków Unii Europejskiej.
- Prace będą prowadzone przy Kapliczce z figurą św. Jana Nepomucena oraz starej plebanii, gdzie obecnie mieści się muzeum. Zakres obejmie roboty murarskie, wymianę pokryć dachowych na dachówkę oraz wykonanie rynien . Stowarzyszenie za pozyskane środki wyda też folder promujący muzealne zbiory. Zgodnie z umową inwestycja powinna być zrealizowana do maja 2019 r. - wyjaśnia Jakub Czarnota sołtys Handzlówki.
Wybudowane na początku XX wieku obiekty: Stara Plebania oraz Kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena w Handzlówce to przykłady neogotyckiego stylu w architekturze, którego początki sięgają połowy XVIII wieku. Obecnie oba obiekty spełniają rolę historyczną, kulturową, społeczną, edukacyjną, a nawet turystyczną. W 2001 r. w budynku plebani z inicjatywy Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Wsi Handzlówka otwarto muzeum. Muzeum jest nie tylko ważnym elementem dziedzictwa kulturowego ze względu na swój etnograficzny charakter, ale również lokalnym produktem turystycznym stworzonym przez mieszkańców sołectwa i wyposażonym w eksponaty pochodzące od lokalnej społeczności, miejscowych organizacji oraz parafii.
Wraz z upływem czasu stan techniczny budynków pogarszał się, a zasoby finansowe parafii czy stowarzyszenia wykluczają możliwość samodzielnego remontu na dużą skalę. Jedyną szansą na zachowanie budynków jest pozyskanie środków zewnętrznych. W 2016 r. z inicjatywy samorządu wiejskiego Handzlówki rozpoczęto prace nad dokumentacją projektową, która pozwoliłaby starać się o wsparcie z programów unijnych.
Pierwszą programem umożliwiającym zdobycie części środków na inwestycje było "Zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz walorów przyrodniczych i turystycznych obszaru Lokalnej Grupy Działania Ziemia Łańcuckiej". Sołtys Jakub Czarnota przypomina, że już w kwietniu 2017 r. rada LGD podjęła uchwałę o zgłoszeniu inicjatywy z Handzlówki do realizacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak ze względu na długi okres oczekiwania na weryfikację formalną podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim było możliwe dopiero w lutym 2018 r.
Handzlówka liczy też na środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Szansę na ich pozyskanie upatruje w Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Łańcut i współpracy z samorządem gminnym. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową niezbędną, by aplikować o wsparcie i móc realizować dalsze roboty budowlane. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za kilka lat ponad stuletni budynek starej plebanii odzyska swój dawny blask.