Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Skąd wzięły się nazwy konstelacji? Czym jest plejada? Na te i inne pytania mieli okazję uzyskać odpowiedź wszyscy, którzy skorzystali z wyjątkowej oferty Planetobusa.
-W naszej szkole gościliśmy pracowników Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Edukatorzy współpracując z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowali program "Nauka dla Ciebie". Wszyscy uczniowie z przedszkola i szkoły uczestniczyli w pokazach astronomicznych wyświetlanych na półkolistym suficie w namiocie z dachem w kształcie kopuły. Odbyły się również popołudniowe pokazy dla mieszańców Rogóżna- mówi dyrektor szkoły Barbara Wiśniewska
Na zaproszenie dyrektora szkoły przybyli uczniowie z sąsiednich szkół. Z niecodziennej okazji skorzystali uczniowie ze szkoły w Nowosielcach oraz Korniaktowie Południowym. Dzięki zaangażowaniu pracowników Zespołu Szkół w Rogóżnie pokazy przebiegały sprawnie. Uczniowie oraz mieszkańcy Rogóżna podkreślali dobrą organizację i przyjazną atmosferę. Dorośli docenili inicjatywę, dzięki której mieszkańcy małych miejscowości mieli możliwość skorzystania z zasobów Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wieczorem przewidziane były obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów. Niestety niesprzyjająca pogoda sprawiła, że niebo pełne gwiazd, najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne oglądądane były wirtualnie dzięki programom komputerowym, specjalnym aplikacjom i przygotowanym filmom. Uczestnicy odwiedzili wirtualnie Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzieli się, co na niej robią astronauci.
Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymali "Poradnik młodego naukowca" pełen astronomicznych ciekawostek o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.
-Dziękujemy panu wójtowi Jakubowi Czarnocie za możliwość uczestniczenia w tym ciekawym projekcie oraz panu radnemu Tomaszowi Harpuli za pomoc w zorganizowaniu pobytu edukatorów.- dziękuje dyrektor szkoły Barbara Wiśniewska