- Aby zaszczepić w młodych ludziach zainteresowanie nowymi technologiami, od maja otwieramy nasze laboratorium dla wycieczek i zapraszamy na prezentacje nowoczesnych urządzeń, z których na co dzień korzystają firmy - mówi Barbara Kostyra, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS. W programie m.in.: pokaz skanowania 3D, druku 3D w technologii SLS, analiza składu pierwiastkowego materiałów, praca plotera CO 2 i kamery termowizyjnej.
Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania AEROPOLIS jest częścią Podkarpackiego Parku Naukowo Technologicznego AEROPOLIS i znajduje się w kompleksie Inkubatora Technologicznego w Jasionce. To jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce. Od maja wprowadza ono nową usługę "Spotkania z nowymi technologiami wytwarzania w AEROPOLIS", która skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów, a także dorosłych.
Podczas zwiedzania będzie można obejrzeć: Pracownię Badań Starzeniowych, Pracownię Szybkiego Prototypowania, Pracownię Charakterystyki Materiałów i Pracownię Metalograficzną. O tym, jak działają znajdujące się w nich urządzenia oraz prezentacje przeprowadzą pomysłodawcy spotkań, a zarazem pracownicy laboratorium - kierownik Ośrodka Badań i Rozwoju Anna Strusińska i specjalista ds. badań materiałowych Rafał Czyż.
- Zdradzimy m.in. tajniki druku 3D, czyli usługi szybkiego prototypowania. Wprawdzie sam druk 3D w technologii SLS jest długim procesem, więc go w całości nie pokażemy, ale zaprezentujemy, jak wygląda wydobywanie już wydrukowanego elementu - opisuje Barbara Kostyra. - Ciekawym będzie także pokaz plotera CO 2, który pozwala na precyzyjne wycinanie lub grawerowanie. Panie może zainteresować jeszcze inne urządzenie z naszego laboratorium - spektrometr rentgenowski, pozwalający na wykonanie nieniszczących analiz składu pierwiastkowego biżuterii. Nasi goście zobaczą także, jak działa kamera termowizyjna i będą mieli rzadką okazję obserwować pracę optycznych systemów pomiarowych GOM.-
"Spotkania z Nowymi Technologiami Wytwarzania AEROPOLIS" to jedna z ciekawszych ofert edukacyjnych w regionie. Jest okazją do zapoznania się z działaniem urządzeń, jakie na co dzień wykorzystywane są przez nowoczesne przedsiębiorstwa. Wycieczki są przyjmowane jedynie w poniedziałki i piątki, by nie zakłócać pracy laboratorium, którego główną misją jest świadczenie usług dla firm.
- Spotkania dla młodzieży organizujemy po to, aby zaszczepiać zainteresowanie techniką, nowymi technologiami. Młodzi dowiedzą się, jak działają konkretne urządzenia. Na własne oczy zobaczą, co z ich wykorzystaniem można osiągnąć - dodaje dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS.
Koszt wizyty wynosi 15 zł od osoby i chociaż oferta dopiero ujrzała światło dzienne, pierwsze szkoły już zarezerwowały terminy. Tym bardziej, że wyjazd do AEROPOLIS można połączyć ze zwiedzaniem Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Wizyta w laboratorium trwa ok. 1,5 godziny. Na zakończenie pokazu uczestnicy maja okazję obejrzenia prezentacji multimedialnej, dotyczącej Parku.
Program oraz regulamin spotkań dostępny jest na stronie internetowej www.aeropolis.com.pl, w zakładce "Oferta".
Organizatorem "Spotkań z Nowymi Technologiami Wytwarzania AEROPOLIS" jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.