Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
2 tys. zł i 20 punktów karnych
Muzeum-Zamek w Łańcucie świętowało 80-lecie istnienia
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Pożar w Żołyni
home > Start > Aktualności > Jak ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie?
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT
2019.11.27 07:35 | aktualizacja: 2019.11.27 07:43

Jak ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba nieekologicznych "kopciuchów" z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.
Jak ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie?
Jak ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie?

Zanieczyszczenie powietrza, z którym mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, to tzw. smog londyński. W odróżnieniu od występującego latem smogu typu Los Angeles, nie jest on wywołany ruchem ulicznym, a głównie trującymi oparami pochodzącymi m.in. z domowych kotłowni i kominków. - Spalanie w nieefektywnych piecach złej jakości paliw stałych to główny problem w kwestii nadmiernego zanieczyszczenia w Polsce. Odpowiada ono za wydzielanie prawie połowy szkodliwego pyłu PM10 i ponad 80% rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pokazuje to, że stan powietrza w naszym otoczeniu w dużej mierze zależy od nas samych - tłumaczy Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska. Choć jesienią i zimą, ze względu na konieczność zapewnienia ogrzewania, trudno o wymianę samego źródła ciepła, warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego paliwa na lepsze pod względem jakościowym, a przez to bardziej wydajne i przyjazne środowisku.

Pełen oddech mimo smogu

Jeżeli jednak, pomimo podejmowanych działań, powietrze w okolicy nadal nie jest odpowiednio czyste, dobrze wiedzieć, że przed szkodliwymi pyłami można się skutecznie chronić zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Kiedy przebywamy w budynku, sposobem na poprawienie jakości powietrza jest wykorzystanie oczyszczacza. Skuteczność takiego urządzenia zależy m.in. od rodzajów filtrów, jakie zostały zastosowane, a także jego wielkości W przeciwdziałaniu smogowi dobrze sprawdzają się filtry HEPA. Zgodnie z obowiązującym standardem, zatrzymują one cząsteczki większe niż 0,3 μm ze skutecznością co najmniej 99,95%. To oznacza, że są one efektywne w kontekście usuwania z powietrza zarówno pyłów PM2,5 i PM10. Oczyszczacze często uzupełniane są m.in. filtrem węglowym, który dobrze radzi sobie np. z benzo(a)pirenem. Co ważne, do poprawnego działania urządzenia konieczna jest odpowiednia konserwacja, polegająca na okresowej wymianie filtrów na nowe, zgodnie z zaleceniami producenta.

Oddychanie odpowiedniej jakości powietrzem, nawet przy wysokim poziomie zanieczyszczenia, jest możliwe również poza budynkami. Rozwiązanie w takiej sytuacji to zakup maski antysmogowej. Te specjalistyczne wyposażone są w podobne mechanizmy jak oczyszczacze powietrza - mogą posiadać np. filtr HEPA. Warto pamiętać, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska już nawet przy dostatecznym poziomie czystości powietrza (gdy stężenie pyłów PM2,5 przekracza 55 μg/m 3, a PM10 80 μg/m 3 ) zaleca rozważenie ograniczenia aktywności na zewnątrz.

Kompleksowe pomysły na ograniczenie zanieczyszczeń

Choć możliwe jest dbanie o zdrowie nawet podczas smogu, ważne jest podejmowanie działań, które go ograniczają. W kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza, wywołanym tzw. niską emisją, podejmowane są działania zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym, wspierane przez inicjatywy komercyjne. Prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program "Czyste powietrze" może zapewnić dofinansowanie (w formie dotacji, pożyczki bądź dotacji i pożyczki) w wysokości do 90% kosztów inwestycji, czyli np. wymiany źródła ogrzewania. Tego typu działania są aktywnie wspierane także przez Bank Ochrony Środowiska, m.in. poprzez preferencyjne warunki pożyczek dla beneficjentów takich projektów proekologicznych jak "Czyste powietrze".

Interesujące działania podejmują również samorządy. W październiku 2019 r. Bogusław Białowąs, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska oraz Ludomir Handzel, prezydent Miasta Nowy Sącz podpisali umowę o współpracy, dzięki której mieszkańcy gminy Nowy Sącz mogą zadbać o zdrowie swoje i rodzin korzystając ze specjalnej pożyczki na wymianę starego pieca.

Szczególnym przykładem na mapie Polski jest Kraków, który należy do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Małopolski sejmik zdecydował, że od 1 września 2019 roku w stolicy województwa nie można używać - nie tylko w piecach, ale również np. w kominkach - paliw stałych. Dopuszcza się jedynie stosowanie bardziej ekologicznych surowców, takich gaz ziemny, propan-butan czy biogaz rolniczy.

Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Jak ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Red dodany
 
Odsłon: 3314
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (3)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
Antek12  Należy zlikwidować opłaty stałe, abonamenty, przesyłowe, vat w rachunkach za prąd, gaz dla osób, które zgłaszają ogrzewanie domu/mieszkania prądem/ gazem. I nagle okaże się, że problem stężenia szkodliwych substancji nie wynika tylko z węgla, ale z samochodów - szczególnie diesli. Dziś ogrzewanie domu gazem/prądem może sięgać i 4-7 tysięcy złotych. Jakby zlikwidowali opłaty stałe koszt spada blisko o połowę. Alternatywa dla węgla znakomita. Przypomnę, że elektrownie węglowe wytwarzają tylko 9% smogu liczonego w Polsce. Z tym, że nikomu nie zależy na tym, aby prąd był dostępny i tani. Dzisiaj sztucznie winduje się ceny prądu/gazu certyfikatami CO2, a wybrane instytucje pławią się w luksusach.
27 listopada 2019
+20
-2
Ostatnio dodane komentarze
Datecs   Straszne głupoty w komentarzach. Samochody odpowiadają głównie za smog... Ciekawe zatem, dlaczego problem smogu jest w sezonie grzewczym a nie latem? Przestańcie palić śmieci i byle co w tych byle jakich 20 letnich piecach. Nie stać na dobry opał to do mopsu a nie truć wszystkich dookoła.
28 listopada 2019
+2
-2
PJU  do Antek12   Straszenie węglem to jedno wielkie oszustwo. Głównym źródłem smogu są spaliny samochodów+bezmyślna deweloperka, która nie uwzględnia stref przewietrzania miasta!
Jeszcze kilkanaście lat temu kopcących kominów było kilkakrotnie więcej! Polikwidowano i pozamykano zakłady przemysłowe, kotłownie, coraz więcej gospodarstw jest podłączonych do sieci ciepłowniczych (dlaczego nikt nie wspomina, że ciepłownie mają na kominach profesjonalne systemy filtracyjne i emisja zamieczyszczeń jest bardzo niska?). Wbrew pozorom sporo ludzi już dawno ma ogrzewanie gazowe, pompy ciepła i inne. Ekologia jest ważna i ochrona środowiska powinna być priorytetem, ale mało w tym wszystkim prawdy, a walka o czyste powietrze zawsze przy okazji z zyskiem dla banku :)
27 listopada 2019
+13
-4
Antek12   Należy zlikwidować opłaty stałe, abonamenty, przesyłowe, vat w rachunkach za prąd, gaz dla osób, które zgłaszają ogrzewanie domu/mieszkania prądem/ gazem. I nagle okaże się, że problem stężenia szkodliwych substancji nie wynika tylko z węgla, ale z samochodów - szczególnie diesli. Dziś ogrzewanie domu gazem/prądem może sięgać i 4-7 tysięcy złotych. Jakby zlikwidowali opłaty stałe koszt spada blisko o połowę. Alternatywa dla węgla znakomita. Przypomnę, że elektrownie węglowe wytwarzają tylko 9% smogu liczonego w Polsce. Z tym, że nikomu nie zależy na tym, aby prąd był dostępny i tani. Dzisiaj sztucznie winduje się ceny prądu/gazu certyfikatami CO2, a wybrane instytucje pławią się w luksusach.
27 listopada 2019
+20
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x