Odwrócona osmoza - niezawodny sposób na oczyszczanie wody
Jeśli zastanawiasz się nad systemem uzdatniania, który zagwarantuje Ci wodę o najwyższym stopniu czystości, technologia odwróconej osmozy jest rozwiązaniem, które z pewnością warto rozważyć. Dzięki poddaniu wody procesowi odwróconej osmozy (woda pod ciśnieniem przepływa przez membranę osmotyczną, na której pozostają zanieczyszczenia w formie rozpuszczonej i skoncentrowanej), dochodzi do jej skutecznej demineralizacji i oczyszczenia. Jednak co tutaj najistotniejsze, uzdatnianie odbywa się bez użycia kwasu solnego oraz wodorotlenku sodu. Zatem jedną z kluczowych zalet metody jest brak konieczności stosowania preparatów chemicznych. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na https://www.oriontec.pl/, a sam proces doskonale obrazuje poniższy schemat.
Odwrócona osmoza pozwala uzyskać wodę zdemineralizowaną, a zatem wykluczającą ryzyko powstawania osadów podczas przepływu. Woda zdemineralizowana charakteryzuje się niską przewodnością elektryczną - w przemyśle taka właściwość często bywa koniecznością. Dodatkowo, woda uzdatniona poprzez proces odwróconej osmozy pozbawiona jest związków soli mineralnych, związków organicznych, bakterii oraz pirogenów. Jeśli w Twojej branży jakość wody ma kluczowe znaczenie, odwrócona osmoza ją zagwarantuje.
Odwrócona osmoza w przemyśle - gdzie znajdzie zastosowanie?
Technologia odwróconej osmozy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysokiej jakości, zdemineralizowana woda. Ze względu na brak osadów podczas przepływu, tak uzyskana woda będzie potrzebna przede wszystkim w zasilaniu maszyn produkcyjnych oraz całych instalacji przemysłowych. Jakie branże mogą skorzystać na tym właśnie rozwiązaniu?
To m.in. przemysł motoryzacyjny wykorzystujący zdemineralizowaną wodę w akumulatorach, czy też płynach do spryskiwaczy. Doskonale czysta, zdemineralizowana woda jest konieczna także w przemyśle farmaceutycznym - przy produkcji leków, czy też podczas płukania naczyń służących do rozcieńczania substancji chemicznych. Inne zastosowania wody uzdatnionej w procesie odwróconej osmozy to m.in.:
-produkcja kosmetyków o konsystencji kremu lub żelu,
-ochrona elementów urządzeń piorących w pralniach chemicznych,
-ochrona przed osadem i korozją w maszynach, systemach chłodzących, w kotłowniach,
-produkcja emulsji chłodzących wykorzystywanych np. w maszynach typu CNC,
-odsalanie wody morskiej od innych wód słonych,
-produkcja żywności,
-odzyskiwanie metali ze ścieków,
-działania mające na celu zatężenie wód kopalnianych, popłuczyn masy celulozowej, czy wody płuczącej.Woda uzdatniona w procesie odwróconej osmozy wykorzystywana jest powszechnie także w przemyśle tekstylnym, elektronicznym, piekarniczym, czy lakierniczym.
Podstawowe zalety technologii odwróconej osmozy dla przemysłu
Technologia odwróconej osmozy to przede wszystkim niezawodny sposób na uzyskanie doskonale czystej, zdemineralizowanej wody. Poza wspomnianym już brakiem konieczności wykorzystywania tutaj substancji chemicznych, niewątpliwą zaletą technologii jest brak konieczności neutralizowania ścieków. To rozwiązanie ekologiczne, korzystne z punktu widzenia spełniania norm w zakresie ochrony środowiska.
Dodatkowo, przemysłowa odwrócona osmoza jest technologią wydajną i łatwo kompleksowo dopasować ją do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Instalacje stacji uzdatniania wody nie zajmują dużo miejsca, a ich obsługa jest wyjątkowo prosta.