Grypa jest ostrą choroba zakaźną układu oddechowego wywołaną wirusem grypy, występującą corocznie i przebiegającą pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego. Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesienno - zimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem, a marcem.
Z danych epidemiologicznych NIZP-PZH wynika, że w sezonie 2019/20 liczba zachorowań na grypę i zachorowania grypopochodne była niższa w porównaniu do lat poprzednich. W okresie od września do lipca na grypę i zakażenia grypopochodne zachorowało 3 873136 osób. Z powodu grypy i jej powikłań hospitalizowano 17317 osób. Zmarło 65 osób.
-Najwyższy spadek zachorowań na grypę odnotowano od połowy marca 2020 roku, wraz z ogłoszeniem pandemii COVID-19.Odnotowany spadek zachorowań na grypę związany był z wprowadzeniem zasad dyscypliny społecznej związanej z noszeniem maseczek, zdalną pracą czy dystansowaniem społecznym- informuje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łańcucie Anna Skóra
Aby uniknąć zarażenia wirusem zalecane jest:
regularne, coroczne szczepienia przeciwko wirusowi grypy,
szczególna dbałość o higienę osobistą, częste mycie i dezynfekcja rąk, noszenie maseczek,
używanie jednorazowych chusteczek higienicznych,
unikanie skupisk ludzi, unikaj masowych zgromadzeń,
unikanie kontaktu z osobami chorymi, izolowanie chorych,
wspieranie odporności.
Więcej informacji na temat grypy, profilaktyki oraz danych epidemiologicznych dot. zachorowań na grypę w Polsce znajdą Państwo na stronach internetowych:
https://wsse.rzeszow.pl/strona-glowna/sezon-na-grype
https://www.pzh.gov.pl/fakty-i-mity-na-temat-grypy/
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/