Co lubią jeść koty? Na czym oprzeć dietę mruczka?
Możesz zaplanować dietę swojego pupila w taki sposób, aby pożywienie było dla niego smaczne, a jednocześnie składało się z tego, co może jeść kot. Odpowiedzią na zapotrzebowanie organizmu zwierzęcia oraz jego indywidualne preferencje żywieniowe jest pełnoporcjowy pokarm gotowy w formie mokrej i suchej. Wybór konkretnego produktu powinien być uzależniony od następujących parametrów:
-wieku kota,
-jego masy ciała,
-stanu zdrowia lub stanu fizjologicznego (ciąża, okres po sterylizacji/ kastracji),
-ewentualnych alergii pokarmowych,
-poziomu aktywności fizycznej.
Ponieważ koty często piją zbyt mało wody, 90% dziennej masy spożywanego przez nie pożywienia powinien stanowić pełnoporcjowy pokarm mokry. W ofercie Whiskas? znajdują się 4 propozycje dań w wielu apetycznych (mięsnych i rybnych) smakach:
-potrawki w galaretce,
-smakowite kawałki w sosie,
-soczyste kąski w galaretce,
kremowe zupy.Tym, co mogą jeść koty i co jest dla nich formą urozmaicenia diety oraz nagrody, są również tzw. przysmaki. Poleca się szczególnie te smakołyki, które w organizmie czworonoga spełniają jakąś dodatkową funkcję prozdrowotną. Na przykład WHISKAS® Anti-Hairball wspomaga usuwanie połkniętych włosów z układu pokarmowego pupila. Warto pamiętać, że przekąski nie mogą pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania mruczka na energię pokarmową. Spożyte w ten sposób kalorie należy też odliczyć od posiłków głównych.
Czym nie karmić kota? Produkty, których należy unikać
To, co lubią jeść koty , nie zawsze jest tym, co jeść powinny. Jeśli Twój podopieczny wykazuje zainteresowanie czymś innym niż pełnoporcjowe karmy gotowe, pamiętaj, aby uniemożliwić mu dostęp do następujących produktów.
1. Surowe mięso
Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (tzw. podroby) należą niewątpliwie do tych posiłków, które koty lubią jeść. Są one niezbędne w diecie mruczków, jednak trzeba je im podawać w formie bezpiecznej, czyli pozbawionej drobnoustrojów i pasożytów. Oparta na surowym mięsie dieta BARF jest dla mruczków niewskazana właśnie ze względu na związane z nią zagrożenia mikrobiologiczne. Taki sposób żywienia może być niebezpieczny nie tylko dla zwierzęcia, lecz także dla pozostałych domowników.
2. Mleko i przetwory mleczne
Kot dobrze trawi laktozę przez pierwsze 3-4 tygodnie swojego życia. Po tym czasie wydzielanie odpowiedzialnego za tę czynność enzymu (laktazy) spada, a organizm zaczyna coraz gorzej reagować na zawarty w mleku cukier. Może się to wiązać z różnorodnymi dolegliwościami, takimi jak biegunki czy bóle brzucha. Mleko krowie jest niewskazane nawet dla młodych mruczków, które żywią się jeszcze pokarmem produkowanym przez matkę. Zawiera ono m.in. znacznie mniej tłuszczów niż mleko kotki, a zatem nie jest odpowiednio zbilansowane dla kociąt.
1. Niektóre owoce i warzywa
Brokuły, fasola, groch czy lubiany przez część kotów bób mogą być przyczyną nieprzyjemnych wzdęć i bólów brzucha. Istnieją także rośliny, które zawierają toksyczne dla mruczków substancje. Należą do nich m.in.: czosnek, cebula, szczypiorek i por, szczaw, szpinak i rabarbar, cytrusy, awokado, winogrona i rodzynki.
2. Gotowane jedzenie dla kota
Sporządzenie wartościowego, domowego posiłku dla mruczka teoretycznie jest możliwe. Kłopot w tym, że takie jedzenie bardzo trudno właściwie zbilansować. Przyjmowanie optymalnej liczby kalorii oraz ilości składników odżywczych to natomiast warunek zdrowia i prawidłowej masy ciała czworonoga. Jeśli jesteś przekonany/a, że masz wystarczającą wiedzę i umiejętności, aby samodzielnie ugotować zbilansowany posiłek dla swojego podopiecznego, oczywiście możesz spróbować. Pamiętaj jednak, aby regularnie zabierać mruczka na badania. Bezwzględnie unikaj też podawania pupilowi resztek własnych posiłków oraz innych produktów spożywczych, które nie są dla niego przeznaczone.