Tablicę, która upamiętnia pobyt bohatera narodowego Chorwacji w Łańcucie, można teraz zobaczyć na ścianie dawnego budynku kasyna urzędniczego.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali organizatorzy: reprezentujący w Warszawie Republikę Chorwacji Ambasador Tomislav Vidošević i Konsul Honorowy w Krakowie Paweł Włodarczyk. Współorganizatorami tej uroczystości byli również: Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Burmistrz Miasta Łańcuta. W uroczystość wzięli udział goście z Chorwacji przedstawiciele służb mundurowych i młodzieży oraz z Polski: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Anna Huk Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa i Grażyna Szarama Radna Rady Miasta Rzeszowa, Rafał Kumek Burmistrz Łańcuta, Jarosław Reczek Sekretarz Miasta i Adam Opałka Wiceprzewodniczący Rady Miasta Łańcuta. Powiat Łańcucki reprezentowali Adam Krzysztoń Starosta Łańcucki, Barbara Pilawa-Kraus Wicestarosta, Robert Kochman Sekretarz Powiatu i Marek Uberman Przewodniczący Rady Powiatu Łańcuckiego. Przy tablicy wartę honorową pełnili polscy żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. Mieczysława Boruty Spiechowicza z Rzeszowa oraz żołnierze chorwaccy. Wit Karol Wojtowicz Dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie podczas uroczystości powiedział, że Josip Jelačić był w zamku gościem Alfreda Wojciecha hr. Potockiego I ordynata łańcuckiego. Stacjonował w koszarach w Łańcucie przy ul. Dominikańskiej i zachowały się listy stąd do jego rodziny w Chorwacji. Prowadzone badania dokumentacji w archiwach chorwackich pozwolą m.in. lepiej poznać dziewiętnastowieczny Łańcut w okresie zaborów.
Następnie w sali balowej łańcuckiego zamku odbył się wieczór chorwacki. W jego trakcie głos zabrała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
- Współpraca polsko-chorwacka już od wielu lat rozwija się bardzo prężnie i owocnie, stanowiąc wzór doskonałych stosunków międzynarodowych. Wspólne przedsięwzięcia umacniają partnerskie relacje, wzbogacają rynek turystyczny o kolejne unikatowe produkty oraz zwiększają potencjał obu krajów - mówiła wojewoda, nawiązując także do wspólnej historii obu państw.
- Trudne dzieje Waszych narodów pokazały jak wiele Nas łączy, jak wiele musieli wycierpieć nasi przodkowie, byśmy mogli cieszyć się niepodległością, o którą oni walczyli - dodała.
Wydarzenie zakończył koncert chorwackiej gitarzystki klasycznej Divny Simantovic.
—————-
Josip Jelačić był dowódcą wojsk chorwackich, banem i wicekrólem Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacjii. Odegrał istotną rolę w dążeniu do niepodległości narodu chorwackiego. W czasie monarchii Habsburgów, walczył o chorwacką niezależność i chorwacki język, jako głównodowodzący wojsk chorwackich. 16 października 2021 r. przypada 220. rocznica jego urodzin.