Dlaczego ta data?
To właśnie 19 kwietnia 2023 roku przypada 80 rocznica wybuchu powstania w getcie - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już od 11 lat organizuje taką akcję, a w tym roku włączyła się w nią po raz pierwszy również nasza szkoła.
Było to możliwe dzięki zaangażowaniu nauczycielek-koordynatorów przedsięwzięcia, które wzięły udział w specjalnym szkoleniu i zgłosiły naszą szkołę do tego projektu.
Dzięki kontaktom z Muzeum Historii Żydów Polskich pozyskały potrzebne informacje i materiały niezbędne do przygotowania harmonogramu akcji i wystroju szkoły na tę okoliczność.
Przygotowany więc został program obchodów i gazetki tematyczne, które już od początku tygodnia zdobią nasze korytarze szkolne.
Dziś też młodzież i nauczyciele otrzymują i przypinają na ubraniach papierowe żonkile, które wcześniej pod czujnym okiem pedagogów drukowała, wycinała i kleiła grupa zaangażowanych uczniów.
A dlaczego właśnie żonkile?
Są one symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez wiele lat w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom przynosząc żonkile. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z tymi kwiatami - dlatego żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Punktem kulminacyjnym dzisiejszego Dnia Żonkila są prowadzone dwugodzinne zajęcia edukacyjne dla uczniów wszystkich klas, podczas których prezentujemy młodzieży podłoże historyczne oraz filmy przybliżające wydarzenia sprzed 80-ciu lat.
Zasadniczą część stanowi projekcja filmu animowanego na podstawie książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz zadania do pracy na bazie filmu.
W roli głównych prowadzących zajęcia są nauczyciele języka polskiego i historii, którzy zgodnie twierdzą, że dla naszych maturzystów jest to doskonała powtórka przed egzaminem.
W akcji tej dzielnie wspierają ich również nauczyciele innych specjalności.