Usytuowanie mieszkania — parter czy piętro?
Dla wielu osób usytuowanie mieszkania w budynku jest kwestią drugorzędną lub zupełnie pomijaną podczas poszukiwań. Niesłusznie! W niektórych przypadkach decyzja ta może istotnie zaważyć na komforcie przyszłych lokatorów. Jeśli w obiekcie nie zainstalowano windy, mieszkając na piętrze, należy być przygotowanym na codzienne pokonywanie schodów, co może być szczególnie uciążliwe dla osób starszych, o ograniczonej mobilności lub korzystających z wózka dziecięcego.
Z kolei lokale usytuowane na parterze szybciej wytracają ciepło i wolniej się ogrzewają. To, co przemawia na ich korzyść, to zwykle niższe ceny zakupu. Mieszkańcy lokali na piętrze mogą natomiast liczyć na mniejszy poziom hałasu, a także zwykle nieco mniejsze rachunki za ogrzewanie w chłodnych miesiącach.
Rozmiary i jakość okien
Nowoczesne i dobrze dopasowane do układu mieszkania okna to często pomijany, ale dość istotny czynnik mający wpływ na komfort życia w danym lokalu. Starsze okiennice, często spotykane w kamienicach lub blokach, często nie zapewniają wystarczającej izolacji, co przekłada się na wysokie straty ciepła, wyższe natężenie hałasu i przenikanie wilgoci, a tym samym ryzyko powstawania ognisk pleśni i grzyba. Niewielkie i nieodpowiednio rozmieszczone okna nie zdołają dobrze doświetlić pomieszczenia, co (zwłaszcza zimą, gdy dni są krótsze), może istotnie zwiększyć koszty zużycia energii elektrycznej.
Dostępność ogródka lub tarasu
Osoby mieszkające w blokach, apartamentowcach lub domach wielorodzinnych zażywają odpoczynku na łonie natury w parkach, nad kąpieliskami czy na spacerach po okolicznych lasach. Czasem jednak i one mogą zapragnąć wypoczynku w przestrzeni prywatnego ogrodu lub tarasu. Jeśli marzysz o możliwości zabawy z pociechami we własnym ogródku czy tarasie lub piciu w takim miejscu porannej kawy, zwróć uwagę na mieszkania, które oferują dostęp do takiej przestrzeni. Jeśli poszukujesz przestronnych i komfortowych lokali w sercu Dolnego Śląska, sprawdź mieszkania na sprzedaż Wrocław Maślice .
Dodatkowe przestrzenie użytkowe
Poszukując mieszkania dla siebie i rodziny, najwięcej uwagi naturalnie poświęcamy samemu lokalowi. Nie można jednak zapomnieć, jak ogromnym udogodnieniem mogą być przypisane do danego mieszkania dodatkowe powierzchnie użytkowe, takie jak miejsca postojowe, komórki gospodarcze, wózkownie czy parkingi dla rowerów. Możliwość schowania przedmiotów w tych miejscach to doskonały sposób na oszczędność przestrzeni, zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu.