Konkurs im prof. Jana Marszała w I Liceum Ogólnokształcącym w Łańcucie odbył się po raz trzydziesty. Dzisiaj nagrodzono laureatów tegorocznej jego edycji.
Wspominając znamienitego nauczyciela matematyki prof. Jana Marszała, dyrektor I LO w Łańcucie Robert Szura mówił: - Oprócz tego, że to człowiek, który faktycznie umiał nauczyć, człowiek, którego nazwisko otwierało drzwi na wyższych uczelniach, był to człowiek pokorny, spokojny, o cechach związanych z niezwykle poważnym podejściem do pracy nauczyciela.
- Podziwiam organizatorów tego konkursu, którzy przez te 30 lat włożyli dużo pracy w to, żeby odbywał się on cyklicznie. Myślę, że ojciec na pewno byłby bardzo szczęśliwy, że w taki właśnie sposób pamięć o nim trwa w tej szkole - zaznaczyła córka prof. Marszała Elżbieta Halicka.
Podczas dzisiejszych uroczystości nagrodzeni zostali uczniowie poszczególnych klas szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Najwięcej nagród zebrali matematycy ze szkół powiatu rzeszowskiego (11 laureatów) przemyskiego i krośnieńskiego (po 7) oraz łańcuckiego (4).
Twórcą i pomysłodawcą konkursu im. prof. Marszała jest wieloletni nauczyciel I LO w Łańcucie dr Eugeniusz Śmietana. Za organizację tegorocznej edycji odpowiedzialna była mgr Aldona Stolarska-Ferenc.
Na dzisiejszym wręczeniu nagród pojawili się m.in. wicestarosta powiatu łańcuckiego Barbara Pilawa-Kraus, córka prof. Marszała Elżbieta Halicka, prof. dr hab. Wiesław Pleśniak, Adam Kawałek z Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie, kierownik wydziału kontroli, strategii i organizacji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Marek Kondziołka, prodziekan wydziału ekonomicznego WSIiZ w Rzeszowie dr inż. Robert Góra, dr Arkadiusz Lisak z WSIE w Rzeszowie czy prof. dr hab. n. med. Andrzej Skręt. W części artystycznej wystąpili uczniowie szkoły.
Jan Marszał - ur. w 1906r. w Białobrzegach k. Łańcuta, absolwent I LO w Łańcucie, mgr filozofii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, w latach 1963-68 dyrektor I LO w Łańcucie, wieloletni nauczyciel matematyki w tejże szkole. Za wybitne osiągnięcia nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Złotym Krzyżem Zasługi. Zmarł 13 listopada 1980 roku. Do końca swojego życia pozostał na stanowisku pracy.