Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Pożar w Żołyni
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Uroczyste zakończenie inwestycji
Utracili panowanie nad kierwonicą, dwa wypadki na terenie powiatu
home > Start > Aktualności > Czy ashwagandha może pomóc w bólu głowy?
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ
2024.06.27 15:01 | aktualizacja: 2024.06.27 15:03

Czy ashwagandha może pomóc w bólu głowy?

Migrena to choroba neurologiczna, o której wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Potrafimy jedynie złagodzić dolegliwości bólowe, które jej towarzyszą i zmniejszyć ryzyko kolejnego ataku. Niestety, nie da się jej trwale wyleczyć. Szacuje się, że na silny i jednostronny ból głowy skarży się nawet 8 milionów Polaków. Czy ashwagandha na migrenę stanowi godne uwagi rozwiązanie? Jak może pomóc witania ospała?
Czy ashwagandha może pomóc w bólu głowy?
Czy ashwagandha może pomóc w bólu głowy?

Co wyzwala atak migreny?

Pod pojęciem migreny kryje się silny, jednostronny i pulsujący ból głowy. Jego czas trwania dość znacznie się różni. Niekiedy wyłącza chorego z normalnego życia na kilka godzin, ale zdarza się, że na kilkadziesiąt. W trakcie migreny bardzo często współwystępują nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Gdy już pojawią się jej dokuczliwe objawy, trzeba znaleźć ciche, zacienione i spokojne miejsce, aby się położyć. Rekomenduje się także zażycie tabletek przeciwbólowych.

Atak migreny niekiedy poprzedzają dokuczliwe dolegliwości, które wskazują na to, że wkrótce do niego dojdzie. W tym miejscu należy wymienić szumy w uszach, nudności, drżenie powiek, mroczki przed oczami i pogorszenie samopoczucia. Niektórzy już wówczas zapobiegawczo sięgają po leki.

Różne czynniki mogą wyzwalać atak migreny. Wśród nich należy wymienić używki, źle zbilansowaną dietę, nieregularne posiłki, niedostateczną podaż snu i stres. Zaleca się, aby ograniczyć ich wpływ na organizm. Pozwala to zmniejszyć liczbę dni, w których nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować ze względu na ból głowy. W profilaktyce migreny pomocne okazują się niektóre zioła.

Stres jako przyczyna migreny

Jednym z czynników, który wyzwala migrenę, jest stres. Nie sposób go całkowicie wyeliminować z naszego życia. Byłoby to zresztą niekorzystne, bo stanowi mechanizm obronny, który sprawdził się, dlatego gatunek Homo sapiens przetrwał. Dziś nadal mobilizuje nas do działania ? podjęcia walki lub ucieczki, nauki do egzaminu, przygotowania prezentacji dla zarządu. Nad stresem warto nauczyć się panować. Nie pozwolić na to, aby przejął kontrolę nad naszym życiem, stał się nasilony i długotrwały.

Jak zredukować stres?

Specjaliści rekomendują pracę psychoterapeutyczną nad przekonaniami, które wyzwalają w nas napięcie nerwowe i je podtrzymują przez dłuższy czas. Jeśli ciągle zamartwiamy się pracą, związkiem i sytuacją polityczną, to nadnercza intensywnie wydzielają hormony takie jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Sprzyja to z kolei atakom migreny. Zmieniając przekonania i zachowania na bardziej adaptacyjne, możemy zapobiec dokuczliwemu bólowi głowy.

Metoda 5, 4, 3, 2, 1

Gdy coś nas zdenerwuje, spróbujmy zastosować metodę 5, 4, 3, 2, 1. Polega ona na tym, aby przekierować swoją uwagę z myśli na doznania zmysłowe. Zobacz wokół siebie 5 rzeczy, usłysz 4, dotknij 3, powąchaj 2 i zasmakuj 1. Po chwili poziom odczuwanego napięcia nerwowego powinien się zmniejszyć.

Progresywna relaksacja mięśni Jacobsona

Nasz umysł uspokaja się też, gdy ciało jest rozluźnione. Można uzyskać pożądany stan, korzystając z progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona. Gdy najpierw maksymalnie napniesz mięśnie, biorąc przy tym głębokie wdechy, to później całkowicie je rozluźnisz. Praca z ciałem pomaga zniwelować stres.

Ashwagandha na migrenę

Czy ashwagandha na migrenę stanowi dobre rozwiązanie? Warto wdrożyć jej suplementację. Witania ospała należy bowiem do adaptogenów. Wspomniane zioła słyną z tego, że pomagają lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Wspierają też homeostazę i nie wykazują właściwości toksycznych.

Ashwagandha to niewielki krzew, który sam musi radzić sobie ze stresem fizjologicznym wywołanym przez susze i wysokie wartości temperatury. Rośnie bowiem w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Witania ospała przystosowała się do tych trudnych warunków. Zaczęła wytwarzać antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki. Zapobiega tym samym uszkodzeniu komórek. Przeciwutleniacze z witanii ospałej można z powodzeniem stosować u ludzi w celu złagodzenia stresu oksydacyjnego.

Choć ashwagandha na migrenę okazuje się pomocnym rozwiązaniem, należy pamiętać o reakcji Herxa. Usuwaniu toksycznych metabolitów z organizmu często towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości. Wśród nich wymienia się bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, nadmierne pocenie się i problemy z koncentracją. Warto zaznaczyć, że reakcja na zioła jest kwestią mocno indywidualną.

Artykuł Sponsorowany
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Czy ashwagandha może pomóc w bólu głowy?, 0 out of 5 based on 0 ratings
Artykuł Sponsorowany dodany
 
Odsłon: 798
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x