
W uzasadnieniu do uchwały Zarząd Powiatu Łańcuckiego napisał, że uchwała Nr IX/57/2019 Rady Powiatu Łańcuckiego z dnia 25 czerwca 2019 r. w sprawie przyjęcia przez Powiat Łańcucki Samorządowej Karty Praw Rodziny stanowiła jedynie stanowisko poprzedniej Rady Powiatu. Była to deklaracja mająca na celu promocję wartości, które wyraża Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Cytowane poniżej art. 18, art. 48 oraz art. 72 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej były i są nadal podważane przez niektóre osoby czy środowiska:
Art. 18. [Ochrona małżeństwa, rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa]
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 48. [Prawa rodziców; ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich]
1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.
2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie link otwiera się w nowym oknie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.
Art. 72. [Ochrona praw dziecka]
1. Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.
2. Dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej ma prawo do opieki i pomocy władz publicznych.
3. W toku ustalania praw dziecka organy władzy publicznej oraz osoby odpowiedzialne za dziecko są obowiązane do wysłuchania i w miarę możliwości uwzględnienia zdania dziecka.
4. Ustawa link otwiera się w nowym oknie określa kompetencje i sposób powoływania Rzecznika Praw Dziecka.
Należy podkreślić, że przedmiotowa uchwała w swojej treści nie zawiera żadnych zapisów dyskryminujących jakiejkolwiek grupy osób czy osoby. Pomimo pozytywnej intencji przy podjęciu tej uchwały, przez niektóre środowiska oraz mas media powyższa uchwała Rady Powiatu, była nazwana niezgodnie z prawdą "uchwałą anty-LGBT". Istotny zaznaczenia jest fakt, że w tej uchwale nie zamieszczono nawet słowa "LGBT". Przejawiana niekiedy bardzo agresywna krytyka tej uchwały przez niektóre osoby lub środowiska jest często nie tylko krzywdząca, ale i niezrozumiała. Świadczy ona bowiem, że krytykujące przedmiotową uchwałę osoby lub środowiska prawdopodobnie nawet nie zapoznały się z całą treścią tej uchwały. Powyższe działania to nie tylko wprowadzanie innych w błąd oraz umyślne naruszanie dobrego imienia Powiatu Łańcuckiego. Należy również zaznaczyć, że pomimo przyjęcia tej uchwały w dniu 25 czerwca 2019 r., przez okres wielu lat nie budziła ona zastrzeżeń, zarówno Komisji Europejskiej, jak i samego Rzecznika Praw Obywatelskich, który już od tamtego czasu czynnie angażował się na rzecz uchylenia tzw. "uchwał anty-LGBT".
Pomimo upływu blisko 6 lat od podjęcia uchwały z nieznanych przyczyn Rzecznik Praw Obywatelskich dopiero 21 listopada 2024 r. zwrócił się do Starostwa Powiatowego w Łańcucie z pismem, w którym zgłosił uwagi, że tylko niektóre postanowienia tej uchwały, mogą według jego opinii, w niewielkiej części, być wątpliwe pod względem legalności. Zarząd Powiatu Łańcuckiego wyraził od razu postawę pojednawczą, informując Rzecznika, że istnieje możliwość zmiany uchwały, tak aby nie budziła ona żadnych jego wątpliwości. Ponadto w następnym piśmie z dnia 6 marca 2025 r. przesłano Rzecznikowi projekt zmiany tej uchwały, uwzględniający jego uwagi. W celu wysłuchania jego opinii, pomimo upływu czasu (już ponad miesiąc), Rzecznik Praw Obywatelskich nie udzielił odpowiedzi i nie wypowiedział się.
Najistotniejsza jest jednak okoliczność, że w niedawnym okresie w ramach projektu grantowego nr FENX.06.01-IP.03-0001/23 pod nazwą " Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) " (Program Funduszy Europejskich) na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, powołany przez niego zespół oceniający dokonał negatywnej oceny wniosku "Centrum Medycznego w Łańcucie" sp. z o.o. z powodu przejęcia przez poprzednią Radę Powiatu Łańcuckiego VI kadencji uchwały Samorządowa Karta Praw Rodziny. Tym samym pozbawiono jedyny podmiot medyczny Powiatu Łańcuckiego kwoty 749 502,00 zł.
W dniu 11 kwietnia 2025 r. wpłynął do Zarządu Powiatu wniosek Prezesa Zarządu "Centrum Medycznego w Łańcucie" sp. z o.o., który stwierdza, że: " Decyzja jest bardzo krzywdząca dla naszego Szpitala, gdyż przy ciągłych niedoborach środków pieniężnych na inwestycję utrata dofinansowania w kwocie 749 502,00 zł hamuje nasz rozwój. " Podkreślił on też konieczność podjęcia działań w celu rozwiązania tej trudnej sytuacji w jakiej znalazł się Szpital, który chciałby mieć możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne z kilku programów.
-Pomimo, że Samorządowa Karta Praw Rodziny nie jest niezgodna z prawem, to jednak, biorąc pod uwagę okoliczności, Zarząd Powiatu Łańcuckiego stoi na stanowisku, że nie można doprowadzić do wykluczenia ponad osiemdziesięciotysięcznej społeczności Powiatu Łańcuckiego poprzez pozbawienie ich udziału i korzyści z racji uczestnictwa wielu programach i grantach przyznawanych przez instytucje rządowe. Przyjęta uchwała ma zatem wyłącznie na celu przeciwdziałanie wykluczeniu mieszkańców Powiatu Łańcuckiego. - poinformowano na stronie Powiatu Łańcuckiego
Tak głosowali radni:
Za byli: Chmiel Kamil, Golec Halina, Kilian Jan, Krzysztoń Adam, Kurek Marian, Łoza Zbigniew, Morycz Wincenty, Nowak Piotr, Panet Stanisław, Pilawa-Kraus Barbara, Rejman Mariusz, Rzepka Łukasz, Szura Wojciech.
Przeciw: Grad Zbigniew, Mac Michał, Pomykała Izabela
Wstrzymało sie: Roman Monika, Rzepka Agnieszka
Nieobeci na głosowaniu: Bester Janusz, Kilian Kamil, Murias Joanna.