Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Łańcucie kom. Andrzej Żygadło, który przedstawił łańcucką jednostkę, jej strukturę oraz ogólny stan bezpieczeństwa na terenie powiatu. Następnie głos zabrał prowadzący całą debatę oficer prasowy st. asp. Mariusz Stanio, który przedstawił prezentację poświęconą sytuacjom kryzysowym związanym z podłożeniem ładunku wybuchowego lub wzięciem zakładnika. Prezentacja była nawiązaniem do wcześniejszego wykładu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku na temat zagrożeń współczesnego świata w kontekście islamskiego terroryzmu.
Kolejnym prelegentem był Naczelnik Wydziału Prewencji podinsp. Janusz Krząstek, który przedstawił napotykane formy i rodzaje przemocy oraz instruował, jak należy postępować w takiej sytuacji. Następny punkt programu to były oszustwa, których ofiarą padają różni ludzie. Na podstawie stwierdzonych przypadków przedstawiono zebranym mechanizm funkcjonowania oszustów, wyświetlając przygotowane filmy obrazujące sposób postępowania sprawców.
Następnie głos zabrał zaproszony na debatę policyjny emeryt Tadeusz Dubiel, który propagował aktywność fizyczną na rowerze. Aktualnie jest on prezesem Łańcuckiego Towarzystwa Cyklistów, startował z powodzeniem w ultramaratonie.
Po jego wystąpieniu odbyła się dyskusja, w której zebrani zadawali pytania dotyczące różnych aspektów bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Łańcuta. Na pytania odpowiadał komendant, kom. Andrzej Żygadło, a wnioski wynikające z pytań i z wypełnionych ankiet zostaną przedstawione na kolejnej debacie.
Organizatorem debaty była Komenda Powiatowa Policji przy współpracy Miejskiego Domu Kultury. Uczestniczyli w niej zaproszeni członkowie Stowarzyszenia Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, mieszkańcy Łańcuta i zaproszeni goście, łącznie ponad 100 osób.