Taki dokument gminy powinny wykonywać co 4 lata. Bodźcem do jego powstania nie był jednak wyłącznie czas. W ciągu ostatnich lat zmieniono dokumentacje strategiczne zarówno w skali kraju, jak i województwa. Istotne zmiany zaszły również na poziomie samorządowym. - Miasto Łańcut opracowało ważne dokumenty, w których istotną rolę odgrywa ochrona zabytków i pod tym kątem zostały one przeanalizowane podczas tworzenia Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Łańcuta - wyjaśnia autor programu Bartosz Podubny.
Jak zgodnie przyznali radni i władze miasta jednym z najważniejszych punktów nowego programu jest możliwość ubiegania się o dofinansowania na renowacje i remonty przez właścicieli zabytków.
- Z jednej strony Łańcut ma piękne, zadbane zabytki, z drugiej obiekty zdewastowane, chociażby okolice skrzyżowania Cetnarskiego i Słowackiego. Nie są one własnością Miasta lecz własnością osób prywatnych. I ten plan może dać możliwość ubiegania się o środki finansowe np. na remonty - mówi przewodniczący Rady Miasta Andrzej Barnat.
W ramach programu uaktualniona została również część dotycząca opisania samego zasobu dziedzictwa kulturowego miasta, w której uwzględniono nowe ustalenia naukowe. Program proponuje wykaz obiektów, które należałoby wpisać i wykreślić z Gminnej Ewidencji Zabytków. Na podstawie analizy stanu zachowania zabytków określono też potencjalnie możliwe zadania dotyczące zagospodarowania dziedzictwa miasta.