W Polsce średnio co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego.
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo niewielkie. Wynosi od 1: 20 000 do 1: kilku milionów.
Jak zostać potencjalnym dawcą?
Wystarczy, że zarejestrujesz się jako potencjalny dawca, a następnie pobierzesz wymaz z wewnętrznej części policzka. Rejestracji dokonać możesz na stronie Fundacji DKMS Polska - http://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca. Fundacja prześle ci wszystkie potrzebne dokumenty, które wraz z wymazem powinieneś odesłać na wskazany adres.
Kto może pomóc?
Aby zostać potencjalnym dawcą szpiku, musisz mieć ukończone 18 lat, ale nie możesz przekroczyć 55 roku życia.
Rejestracja może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją co do tego przeciwwskazania medyczne. Listę schorzeń wykluczających możliwość rejestracji znajdziesz na stronie fundacji DKMS.
Potencjalnym dawcą nie mogą zostać również osoby uzależnione, m.in. od alkoholu, narkotyków czy leków.
Przywileje dawcy
Każdej osobie, która odda komórki macierzyste, przysługuje, w zależności od ilości pobrań, odznaka Dawcy Przeszczepu lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.
Dawcy Przeszczepu przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Zasłużonemu Dawcy Przeszczepu dodatkowo przysługuje prawo do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które może stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek.
Jeżeli chcesz pomóc oddając krew, możesz to zrobić w najbliższą niedzielę w Białobrzegach między godziną 9:00 a 12:30. Szczegółowe informacje w naszych Wydarzeniach: https://lancut.gada.pl/wydarzenie,170,0,0,0,AKCJA-POBORU-KRWI.html