Rotmistrz S. Gepner to postać bez wątpienia wybitna. Służył m. in. w Kawalerii Polskiej, w 20. Pułku Ułanów, był kustoszem i jednym z założycieli Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w czasie wojny działał w konspiracji. Po wojnie w latach 1948-1952 pełnił funkcję dyrektora Państwowego Ośrodka Muzealnego w Łańcucie (obecnie Muzeum-Zamek). To dzięki niemu słynna łańcucka kolekcja pojazdów konnych, zgromadzonych przez rodzinę Potockich nie trafiła w ręce prywatnych kolekcjonerów lub na wyposażenie zarządów ówczesnych państwowych gospodarstw rolnych.
Po przejściu na emeryturę rtm. S. Gepner poświęcił się pracy naukowej oraz swojej pasji jaką było malarstwo, rysunek i metaloplastyka. Opublikował ok. 100 prac naukowych popularyzujących historyczne umundurowanie, uzbrojenie i pojazdy zaprzęgowe. Przed dwoma laty Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wydało bogato ilustrowaną książkę jego autorstwa pt. "Żołnierz polski. Ubiór, uzbrojenie i oporządzenie 1832-1939".
W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyła córka rotmistrza - Wanda Gepner-Augustin, która udostępniła organizatorom wiele rodzinnych pamiątek oraz przybliżyła zebranym sylwetkę jej ojca. Na temat koncepcji zorganizowania nowej ekspozycji w Dziale Historii Miasta i Regionu mówili także - dyrektor Muzeum-Zamku Wit Karol Wojtowicz i kustosz Aldona Kruszyńska.
Druga wystawa zatytułowana "Portrety i wizerunki księżnej Marszałkowej", zorganizowana dla upamiętnienia 200. rocznicy śmierci Izabelli z książąt Czartoryskich księżnej Lubomirskiej, otwarta została w tzw. Jadalni nad Bramą na I piętrze Muzeum-Zamku.