Jak podkreślał autor inicjatywy Jakub Ryba, lotnictwo jest bardzo szeroką branżą przemysłu. Łączy kilka dziedzin nauki - fizykę, chemię, geografię. Porusza także aspekty prawne np. zasady bezpiecznego latania "dronami". Pomysł miał na celu rozwinąć wyobraźnię i ukształtować pasję, jaką mogłoby stać się lotnictwo, jak i przypomnieć dokonania polskich lotników m.in. Wacława Nycza i Tadeusza Góry.
Inicjatywa cieszyła się dużym zainteresowaniem. W zajęciach, które odbywały się w dwóch grupach w budynku głównym MDK Łańcut oraz w jego filii na Podzwierzyńcu uczestniczyło 30 osób.
Spotkania rozpoczęły się we wrześniu. Przychodziły na nie osoby w różnym wieku - dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzicami lub dziadkami. Zajęcia poprzedzone były krótką serią wykładów tematycznych, na których prezentowano informacje ze świata nauki. Uczestnicy poznawali historię lotnictwa, w tym także lokalnego, zdobywali podstawową wiedzę z dziedziny nauk przyrodniczych, a także prawa fizyczne i reguły wykorzystywane w lotnictwie, a przede wszystkim mieli możliwość stworzenia własnych modeli latających. W trakcie budowania kształcili zdolności manualne, uczyli się jak wyważać taki model, konstruowali małe lotki, poznawali materiały pomocne w budowaniu modeli takie jak, depron, balsa, a także specjalne techniki klejenia. Pierwsze modele były przygotowane przez osoby prowadzące zajęcia, natomiast kolejne pozwalały na inwencję twórczą uczestników - każdy mógł wnieść pewne zmiany i obserwować ich efekty. Zbudowano także dwa modele balonu na ogrzane powietrze, przy użyciu żelazka modelarskiego. Dodatkowo podczas jednych z zajęć zebrani mogli podziwiać lot modelu halowego pilotowanego przez modelarza Sławomira Konopko.
W ramach projektu 5 listopada odbyła się także wycieczka, podczas której uczestnicy odwiedzili Katedrę Samolotów i Silników Lotniczych na Politechnice Rzeszowskiej, Firmę Aires oraz Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie. Tam mieli okazję m.in. wsiąść do samolotu, obejrzeć hangar, skorzystać z symulatorów lotu. W przeprowadzeniu wycieczki pomógł Paweł Zembrzycki - pracownik firmy lotniczej.
Cykl warsztatów zakończyło spotkanie podsumowujące, zorganizowane pod koniec listopada w filii MDK Podzwierzyniec, któremu towarzyszyła wystawa modeli. Dodatkową atrakcją był konkurs z nagrodami przeprowadzony wśród uczestników warsztatów.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne. Dzięki temu udział w zajęciach był bezpłatny. Koordynatorem projektu była Agnieszka Cieślicka, zastępca dyrektora MDK.
Zdjęcia: W.Sokolik, E. Soński, J. Ryba