10 faktów i mitów o grzybach
Zbieranie grzybów z gąbką pod kapeluszem jest bezpieczne - PRAWDA
Wśród rosnących grzybów w Polsce w tej grupie nie występują te trujące. Tylko nieliczne gatunki mogą wywołać problemy żołądkowe. Do tych powszechnie zbieranych należą m.in. prawdziwki, podgrzybki, maślaki i koźlarze.
Istnieją jednak takie, które potrafią zepsuć smak każdej przyrządzanej z grzybów potrawy. Przykładem może być tu goryczak żółciowy (potocznie zwany borowikiem szatańskim), który “podszywa" się pod prawdziwka (grzyby te wizualnie są bardzo do siebie podobne), a który w smaku jest niebywale gorzki.
Poczernienie zanurzanych w wywarze z grzybów srebrnych przedmiotów świadczy o obecności trucizny - MIT!
Zmiana koloru przedmiotów ze srebra jest skutkiem oddziaływania aminokwasów zawierających związki siarki. Związki te, nieszkodliwe dla ludzi, występują zarówno w grzybach jadalnych jak i trujących.
Grzyby jadalne od trujących rozpoznaje się po smaku. Jadalne mają dobry smak, te trujące nieprzyjemny - MIT!
Grzyb, który jest najczęstszym powodem zatruć - muchomor zielonawy (sromotnikowy) ma dość łagodny smak i całkiem przyjemny zapach.
Wszystkie grzyby przed zjedzeniem muszą być dokładnie ugotowane lub usmażone - PRAWDA
W przypadku większości grzybów jadalnych, jeśli są zjadane na surowo lub nie są w pełni ugotowane, uduszone lub usmażone, występuje działanie drażniące lub trujące.
Trujące grzyby nigdy nie są robaczywe - MIT!
Tutaj znowu możemy wskazać przykład muchomora sromotnikowego, który atakowany jest zarówno przez czerwie owadów jak i leśne ślimaki.
Rosnące w Polsce gatunki grzybów rurkowych nie są trujące - PRAWDA
Wśród występujących w Polsce grzybów rurkowych silnie trujących gatunków nie ma wcale. Występują tu jednak takie, które mogą spowodować problemy żołądkowe lub zepsuć smak potrawy.
Grzyby trujące i niejadalne to to samo - MIT!
Wiele gatunków grzybów, które nie są trujące, z różnych przyczyn nie jest też jadalnych. Powodem tego mogą być zbyt kruche owocniki, nieprzyjemny smak czy zawartość nieznacznej ilości toksyn.
Dzieci nie mogą jeść grzybów - PRAWDA
Grzyby są ciężkostrawne. Niestawiona przez organizm chityna może jeszcze bardzie podrażnić młody przewód pokarmowy. Ponadto w przypadku dziecięcego organizmu nietrudno jest o zatrucie. Z tego powodu grzybów nie powinno się podawać dzieciom do 12 roku życia (wyjątek mogą stanowić tu pieczarki). Później jedynie w niewielkich ilościach, niekoniecznie smażone.
Przez gotowanie lub zalanie wrzątkiem można pozbyć się trucizny - MIT
Zazwyczaj gotowanie lub zalanie grzybów wrzątkiem zmniejsza tylko zawartość toksyn nie usuwając ich całkowicie.
Grzybem jadalnym nie można się zatruć - MIT
Grzyby są jak gąbka - wchłaniają wszystkie toksyny z podłoża na którym rosną, w tym np. ołów, kadm i związki organiczne używane do nawożenia i ochrony pól. Pamiętajmy więc o właściwym przygotowaniu grzybów przed ich zjedzeniem!