W tym celu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janem Dziedziczakiem. W spotkaniu uczestniczyli także Mateusz Szpytma wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Dariusz Iwaneczko dyrektor IPN w Rzeszowie, Wit Karol Wojtowicz dyrektor Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Anna Stróż kierownik Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej.
- Spoczywa na nas odpowiedzialność za dobre imię Polski i Polaków, za ukazanie prawdy i przywracanie wiedzy o tym, co działo się podczas II wojny światowej. Województwo podkarpackie wzięło na siebie tę odpowiedzialność i dziś już wiemy, że Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej jest wizytówką Podkarpacia na świecie - powiedział podczas pobytu w Rzeszowie Jan Dziedziczak sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który zaprezentował raport dotyczący otwarcia muzeum.
Dyskusje, wystawy, konferencje i towarzyszące im wydarzenia poświęcone bohaterskiej postawie Polaków podczas wojny odbyły się w 40 placówkach dyplomatycznych w 29 krajach świata. - Dla nas otwarcie muzeum było jednym z najważniejszych wydarzeń dyplomacji historycznej w 2016 roku - mówił Dziedziczak.
Podczas spotkania podsumowano rok działań na rzecz przywracania pamięci o bohaterskich postawach Polaków, którzy podczas wojny ratowali Żydów przed zagładą. Chcemy, aby Podkarpacie było takim centrum dialogu o Polakach ratujących Żydów, centrum dialogu o Holokauście - mówił minister Jan Dziedziczak.
Minister dziękował marszałkowi Władysławowi Ortylowi za podjęcie wyzwania przywracania prawdy. Podkreślał, że po roku istnienia muzeum historia Ulmów i innych bohaterskich Polaków jest znana w wielu miejscach świata, a poświęcona im placówka jest wizytówką regionu.
O rozszerzeniu działalności placówki o gałąź badawczą poinformował marszałek Władysław Ortyl: - cieszymy się, że po prawie roku od utworzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej prawie 50 tysięcy osób odwiedziło to miejsce. […] Dziś jeszcze ta placówka muzealna jest w strukturze Muzeum Zamku w Łańcucie, ale procedujemy, aby mogła być samodzielna. Chcemy, aby projekty tam realizowane i przynoszą efekty w dalszym ciągu były prowadzone. Chcemy, aby instytucja nasza prowadziła także prace historyczne i badawcze w tym obszarze.
W tym roku MSZ, razem z samorządem województwa oraz IPN, planuje zorganizowanie dla edukatorów, nauczycieli i dziennikarzy z całego świata konferencji poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.
Podczas konferencji w Rzeszowie zaprezentowany został także 5 tom "Sprawiedliwych" - "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci". Publikacja ta przedstawia sylwetki Polaków odznaczonych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w dniu 17 marca 2016 r. podczas otwarcia muzeum w Markowej.