Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Pożar w Żołyni
Miał promil alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów
Utracili panowanie nad kierwonicą, dwa wypadki na terenie powiatu
home > Start > Aktualności > Mniejsza ilość sędziów i przekształcenie w sąd funkcjonalny
Rozmiar tekstu:
AAA
POWIAT ŁAŃCUT
2017.04.06 09:20

Mniejsza ilość sędziów i przekształcenie w sąd funkcjonalny

To decyzje, które w ostatnim czasie przyczyniły się do zmian w funkcjonowaniu Sądu Rejonowego w Łańcucie. O ich konsekwencjach rozmawiamy z Prezes łańcuckiej placówki Renatą Juchą.
Mniejsza ilość sędziów i przekształcenie w sąd funkcjonalny
Mniejsza ilość sędziów i przekształcenie w sąd funkcjonalny

Proces reorganizacji łańcuckiego sądu rozpoczął się początkiem br., a formalnie zakończył 31 marca. Na mocy tych przeobrażeń tutejszy sąd stał się sądem funkcjonalnym, co oznacza, że od strony finansowej podlegać będzie Sądowi Okręgowemu w Rzeszowie i to właśnie on będzie wykonywał obowiązki w zakresie utrzymania stosunku pracy z urzędnikami. Nie zmieni się ani nazwa, ani siedziba, czy godziny urzędowania placówki. Natomiast nie będzie ona miała już dyrektora.

Przeobrażenie łańcuckiej placówki w sąd funkcjonalny jest następstwem zmian, które dokonały się na przestrzeni ubiegłego roku i to one właśnie są niepokojące.

- W maju 2016 r., na mocy decyzji podjętej przez Ministra Sprawiedliwości, Sąd Rejonowy w Łańcucie utracił dwa etaty sędziowskie. Do lipca ubiegłego roku dysponowaliśmy jeszcze etatem, który został przeniesiony do tutejszego sądu z Sądu Rejonowego w Strzyżowie, również decyzją Ministra. Została ona jednak uchylona przez Sąd Najwyższy, w efekcie czego na chwilę obecną, Sąd Rejonowy w Łańcucie posiada 9 etatów sędziowskich - wyjaśnia Prezes Sądu Rejonowego w Łańcucie Renata Jucha.

Gdyby w tutejszym sądzie pracowało co najmniej 10 sędziów, nie doszłoby do jego reorganizacji, która w głównej mierze dotyczy kwestii finansowych. Na mocy obowiązujących przepisów wszystkie sądy o obsadzie poniżej 10 etatów sędziowskich są przekształcane w sądy funkcjonalne. W takiej formie funkcjonuje już większość sądów rejonowych okręgu rzeszowskiego np. w Strzyżowie, Leżajsku, czy Ropczycach. Samodzielność finansową utrzymają na ten moment tylko Sądy Rejonowe w Dębicy i w Rzeszowie.

- Oczywiste jest, że zmniejszenie obsady o dwa etaty sędziowskie pociąga za sobą zmniejszenie ilości spraw, które jesteśmy w stanie rozpoznać na przestrzeni roku - mówi sędzia Renata Jucha.

Liczba załatwieni przypadająca na etat sędziowski wynosi średnio 1000-1100 spraw rocznie. Zatem utrata 2 etatów sędziowskich będzie liczona w tysiącach niezałatwionych spraw. Lukę tę choć w części chce zapełnić Prezes łańcuckiego sądu, która przyznaje, że szanse na odzyskanie utraconego etatu sędziowskiego są niewielkie. - Aktualnie podejmuję starania o przekształcenie zwolnionego etatu dyrektora w etaty asystenckie, co niewątpliwie byłoby zmianą na plus. Dzięki temu sędziowie w większym zakresie mogliby się zaangażować w działalność typowo orzeczniczą, czyli na sali rozpraw, a szereg czynności biurowych mogłoby być wykonywane przez asystentów - wyjaśnia.

W planach Sądu Rejonowego w Łańcucie jest również uruchomienie czytelni akt, która będzie miała na celu poprawę warunków dostępu do dokumentów stronom postępowań. Prezes Renata Jucha zachęca także do wypełniania ankiet dotyczących funkcjonowania łańcuckiego sądu: - jesteśmy otwarci na propozycje i sugestie. Będziemy się starać podejmować działania, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom stron - zapewnia.

Chmiel
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Mniejsza ilość sędziów i przekształcenie w sąd funkcjonalny, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
Chmiel dodany
 
Odsłon: 13243
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (6)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
fd0-5ac
~ Pieter  do ~ xawery   Święta Racja, dodatkowo problemem jest tak zwany ból ***** i pieniactwo. Faktycznie nim zacząłem swój kontakt z prawem to nie wierzyłem, że tak dużo ludzi procesuje się o kradzież masła, skrzynek, puszek. Nie winiłbym za wszystko sędziów, wyroki i uzasasadnienia powinny byc krótkie a nie jak obecnie sędziom każe się pisać kolaboraty na 5- 10 stron o skradzionym maślę.
9 kwietnia 2017
+3
-0
fc8-096
~ sprawiedliwy   Wogóle ten sąd powinni zlikwidować, bo to co jest w nim orzekane w sprawach rodzinnych to śmiech na sali. Totalny brak kompetencji, wszystko załatwiane po znajomości. Wyrok ustny inny niż później na piśmie to standard. Państwo w państwie...
6 kwietnia 2017
+10
-3
425-4e4
~ lx   ciekawe czy stracili pracę ci sędziowie którzy brali w łapę ?
6 kwietnia 2017
+9
-2
2cc-f16
~ real   "Aktualnie podejmuję starania o przekształcenie zwolnionego etatu dyrektora w etaty asystenckie, co niewątpliwie byłoby zmianą na plus. Dzięki temu sędziowie w większym zakresie mogliby się zaangażować w działalność typowo orzeczniczą, czyli na sali rozpraw, a szereg czynności biurowych mogłoby być wykonywane przez asystentów".
To co ta pani do tej pory robiła że dopiero na to wpadła. Zamiast zatrudnić pracowników biurowych, kazała sędziom z dużo wyższym wynagrodzeniem siedzieć w papierach, przez co nie mieli czasu na orzekanie, nie mówiąc o tym że w takiej sytuacji praca biurowa kosztowała tyle co praca sędziego. Za takie działanie powinna zostać wyrzucona dyscyplinarnie za niegospodarność.
6 kwietnia 2017
+9
-1
3f0-80f
~ xawery   Ratunkiem są "sędziowie pokoju", zmiana konstytucji i w ogóle zmiana ustroju sądowniczego np. na system precedensowy. W Polsce na jednego sędziego przypada 4 tyś. we Francji 9 tyś. Włoszech 10, a w Anglii, gdzie są m.in. sędziowie pokoju, na jednego sędziego przypada 28 tyś. mieszkańców. Ale czemu się dziwimy że sprawy w sądach ciągną się i ciągną, skoro orzeka się w takich sprawach jak kradzież 2 cukierków, kostki masła, albo miedzy Pawlaka. Druga sprawa to, ta kiedy poważne sprawy np. przestępczości zorganizowanej, oszust na VAT, czy choćby słynnej zabójstwa Marka Papały czy Krzysztofa Olewnika, przerzuca się z sądu do sądu, giną akta, albo zmienia składy sędziowskie, co powoduje zaczynanie wszystkiego od nowa
6 kwietnia 2017
+7
-2
ba2-67b
~ popek   Czyli co niektórzy rozpraw nie doczekają :]
6 kwietnia 2017
+5
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x