Stowarzyszenie WiR KOPERNIK, Sołtys Maria - Kiwała Barnat, Radni Gminni wsi Czarna, Dariusz Kulka oraz Sławomir Chudzik zwracają się do mieszkańców gminy czarna o włączenie do akcji protestacyjnej.
Planowane przedsięwzięcie zostało zaliczone do potencjalnie zagrażającego środowisku ze względu na prace, które miałyby się odbywać na terenie zakładu. Z pośród etapów produkcji należy wyszczególnić te, które są najbardziej szkodliwe dla środowiska oraz mieszkańców tzn.:
- lakierowanie klejem,
- nakładanie surowej gumy,
- magazynowanie gotowego produktu.
Powyższe działania mogą być podstawą do stwierdzenia, iż w miejscu produkcji będą powstawały odpady niebezpieczne. Nagrzewanie gumy, czy też silnie chemiczne lakiery i kleje stanowią zagrożenie dla otoczenia i jakości powietrza. Najbliższe budynki mieszkalne położone są w odległości 240 m od terenu zakładu, a otoczenie to m.in.:
- od strony północnej - działka niezabudowana,
- od strony południowej - tereny rolne,
- od strony wschodniej - tereny usługowe,
- od strony zachodniej - tereny zalesione.
Dalej na wschód od zakładu znajduje się całe osiedle domków jednorodzinnych, kościół, Ośrodek Kultury, przedszkole, dom handlowy, pizzeria i wiele innych obiektów, a jak wspominają organizatorzy protestu " należy pamiętać, że u nas najczęściej wiatry wieją z zachodu na wschód", czyli od strony mającego powstać zakładu.
Na potrzeby zakładu ma zostać stworzona odpowiednia infrastruktura tzn. plac składowy oraz stanowiska weryfikacji opon i system logistyczny, którego działanie polegać będzie na odbiorze opon od klienta, a także na dostawie po zakończeniu procesu bieżnikowania. Jak zapewnia kierownictwo, gospodarka odpadami będzie przeprowadzana z zastosowaniem podstawowych zasad czystości i porządku na terenie całego obiektu, wdrożone zostaną nowe technologie i jak zapewniają, rygorystycznie przestrzegać będą kontroli jakości.
Organizatorzy protestu pytają " jak kierownictwo wdrażało nowe technologie i jak rygorystycznie przestrzegało kontroli jakości w Markowej, że wybuchł pożar?"
Podpisy pod petycją protestacyjną będą zbierane w niedzielę 31 grudnia po mszach św. w budynku Ośrodka Kultury w Czarnej.
Pożar w Markowej wybuchł 31 maja 2017. Pożar składu z oponami. Ewakuacja około 100 domostw