W związku ze zmianami w Krajowym Programie Przeciw Przemocy w Rodzinie gminne ośrodki pomocy muszą dostosować swoje programy do nowych przepisów.
- W naszej gminie to marginalny problem, jednak z każdym rokiem można zauważyć wzrost liczby przypadków przemocy w rodzinie - mówiła Marzena Babiarz kierownik GOPS w Białobrzegach.
Nowy program ważny będzie do 2022 roku i obejmie szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych wobec sprawców przemocy, a także wobec służb zajmujących się tą tematyką.
Bardzo często przemoc w rodzinie wiążę się z występującym tam problemem alkoholowym. - W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób zgłaszanych do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Co znaczące, do komisji trafia coraz więcej kobiet - zauważył wójt gminy Białobrzegi Franciszek Masłoń.
Rośnie liczba niebieskich kart
Niebieska Karta stanowi informację dla policji, że w rodzinie dochodzi do przemocy. Może ona zostać założona przez Policję oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Sam poszkodowany również może wnioskować do GOPS o założenie takiej karty. Nie jest to jednak równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa.
Wzrastająca liczba Niebieskich Kart wcale nie musi jednak oznaczać rosnącej liczby rodzin, w których występuje problem przemocy.
- Po zmianie przepisów w 2012 roku jakikolwiek zgłoszony symtom agresji skutkuje wypełnieniem niebieskiej karty. Nie oznacza to jeszcze, że w rodzinie występuje przemoc, ponieważ przemoc jest procesem powtarzającym się - tłumaczy Marzena Babiarz.
Jak pomagać?
Pomoc rodzinom dotkniętym problemem przemocy nie może ograniczać się do jednorazowego wyciągnięcia konsekwencji z określonego aktu.
- Taka rodzina powinna posiadać swojego “Anioła Stróża" - specjalistę, który zbada sytuację, znajdzie jej przyczynę, będzie mediatorem pomiędzy członkami rodziny. Wszystko to wymaga profesjonalizmu, działania metodycznego i perspektywicznego. W szczególności należy zadbać o dzieci - przypomina wójt Franciszek Masłoń.