Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Groźny wypadek na autostradzie
2 tys. zł i 20 punktów karnych
Akt oskarżenia przeciwko Grzegorzowi B. z Głuchowa
Muzeum-Zamek w Łańcucie świętowało 80-lecie istnienia
home > Start > Aktualności > Planujesz budowę domu w "strefie wiatrakowej"?
Rozmiar tekstu:
AAA
GMINA ŁAŃCUT Łańcut
2019.01.17 14:08 | aktualizacja: 2019.01.17 14:09

Planujesz budowę domu w "strefie wiatrakowej"?

W związku z ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która od 16 lipca 2019 r. zakazuje lokalizacji nowej zabudowy mieszkaniowej w odległości 1,5 km od istniejących elektrowni wiatrowych Urząd Gminy Łańcut informuje o możliwości składania wniosków o wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.
Planujesz budowę domu w "strefie wiatrakowej"?
Planujesz budowę domu w "strefie wiatrakowej"?

O warunki zabudowy mogą wystąpić osoby, które planują budowę domów nawet w dalszej przyszłości, ponieważ decyzje o warunkach zabudowy są bezterminowe. To oznacza, że wszystkie decyzje posiadające klauzulę ostateczności przed dniem 16 lipca 2019 r. zachowają swoją moc nawet jeśli tzw. "ustawa wiatrakowa" nie zostanie zmieniona.

Warunki zabudowy mogą być wydane na każdej nieruchomość spełniającej ustawowe warunki tj. istnieje sąsiednia zabudowa, działka ma dostęp do drogi publicznej, teren można uzbroić i wyłączyć z produkcji rolnej. Są to podstawowe warunki, czasem dochodzą też przepisy dodatkowe.

Mniej restrykcyjne zasady obowiązują osoby posiadające powyżej 1ha gruntów rolnych. W związku z powyższym wszystkie osoby zainteresowane budową budynku mieszkalnego lub budynku o funkcji mieszanej w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa na działkach znajdujących w strefach wiatrakowych powinny w najbliższym okresie złożyć wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, z uwagi na długi czas ich rozpatrywania i stosunkowo krótki czas jaki pozostał do wprowadzenia zakazu zabudowy.

Właściciele działek zagrożonych zakazem zabudowy ze względu na wiatraki oraz nowe przepisy, będący zainteresowani budową domu powinni niezwłocznie skontaktować się z Referatem Planowania Przestrzennego II piętro, pokój nr 26, tel. 17 225 67 94.

Uwaga nie dla każdej działki można wydać warunki zabudowy. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Łańcut.

Gmina Łańcut nie ustaje w wysiłkach na rzecz zmiany ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która w obecnym kształcie zablokuje możliwość budowy domów w promieniu 1,5 km od elektrowni wiatrowych. W tej sprawie został wysłany list do wszystkich parlamentarzystów z województwa podkarpackiego. W piśmie samorząd gminy precyzyjnie podpowiada w jaki sposób można znowelizować ustawę by ta nie godziła w interesy mieszkańców gminy Łańcut oraz innych gmin na których terenie, bądź w ich pobliżu znajdują się farmy wiatrowe.

Treść listu:

List do parlamentarzystów

W związku z obowiązującą od 16 lipca 2016 r. ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 961 z późn. zm.), zwanej dalej "uizew", zwracam się z prośbą o zmianę przepisów ww. ustawy w następującym zakresie:
- dodanie do art. 1 ust. 3 w następującym brzmieniu: "Ustawy nie stosuje się do inwestycji zrealizowanych i użytkowanych w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy."
- ujednolicenie okresu przejściowego zawartego we wszystkich artykułach Rozdziału 4 z obecnych 36 miesięcy na 72 miesiące.

W latach 2011-2012 na terenie Gminy Łańcut zostało wybudowanych i oddanych do użytku 19 elektrowni wiatrowych, każda na podstawie obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 70, poz. 1647 - 1650 z dnia 18 września 2009 r. zawierających zakaz lokalizowania zabudowy mieszkaniowej w odległości około 350 m od elektrowni wiatrowej. Najbliższa zabudowa z funkcją mieszkaniową znajduje się w odległości około 500 m od istniejącej elektrowni wiatrowej.

Ustawa uizew ściśle określa odległość w jakiej mogą być budowane nowe budynki mieszkalne od elektrowni wiatrowej, jest ona równa lub większa od 10-krotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami. W Gminie Łańcut całkowita wysokość elektrowni wiatrowej wynosi 150 m, co oznacza, że w promieniu 1,5 km od elektrowni wiatrowej po 16 lipca 2019 r. nastąpi całkowity zakaz zabudowy mieszkaniowej. W praktyce sprowadza się to do zakazu budowy domów na obszarze obejmującym około 20 procent terytorium gminy, na czym najbardziej ucierpią miejscowości Sonina, Wysoka i Kosina, a w mniejszym stopniu także Głuchów oraz Rogóżno.

Z uwagi na to, że Gmina Łańcut jest gminą wiejską, w której rozpowszechniona jest zabudowa zagrodowa wprowadzone regulacje uniemożliwią rozwój miejscowości oraz stworzą prawną blokadę budownictwa zagrodowego. Wybudowane elektrownie wiatrowe w Gminie Łańcut uniemożliwią rozwój budownictwa mieszkalnego oraz spowodują przymusową emigrację ludności z rodzinnych stron.

Powołana na wstępie ustawa uniemożliwi rozwój budownictwa mieszkaniowego, nie tylko na terenie Gminy Łańcut, ale również na terenach przyległych gmin. Elektrownie wiatrowe znajdujące się na obszarze Gminy Łańcut będą oddziaływać również na teren Gminy Markowa, natomiast te zlokalizowane w Gminie Gać utworzą strefę z zakazem zabudowy, która obejmie część obszaru Gminy Łańcut.

Wprowadzone przepisy ustawy uizew w sposób jednakowy traktują elektrownie wiatrowe powstałe przed nowelizacją przepisów, jak i te projektowane i budowane obecnie, co powoduje złamanie naczelnej zasady o niedziałaniu prawa wstecz. Mając zatem na uwadze ochronę praw nabytych oraz zaufanie obywateli do państwa należy rozróżnić sytuację podmiotów planujących lokalizację zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych już wybudowanych i oddanych do użytku przed dniem wejścia w życie ustawy, od tych które będą lokalizowane i budowane w przyszłości.

Warto również zauważyć, iż wybudowane już licznie elektrownie wiatrowe w całym kraju mogą doprowadzić do sytuacji paraliżu inwestycji w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

Od wejścia w życie ustawy wszelkie działania Wójta Gminy Łańcut w sprawie zmiany ustawy poprzez wielokrotne wystąpienia i ponaglenia do Posłów RP, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa nie odniosły żadnego skutku.

Z uwagi na upływający czas proszę o potraktowanie prośby w sposób priorytetowy.

UG Łańcut/Red
REKLAMA
Oceń:
1 głos
Planujesz budowę domu w "strefie wiatrakowej"?, 5.0000 out of 5 based on 1 ratings
UG Łańcut/Red dodany
 
Odsłon: 9756
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na lancut.gada.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
934-946
~ fax  do ~ pezdioch   STOP mowie nienawiści.
21 stycznia 2019
brak ocen
63b-4a3
~ pezdioch   gdyby nie ustawaa PiSu problemy by niebyło
21 stycznia 2019
+1
-1
d17-03c
~ vojtek   Poprzedni wójt powinien zorganizowac pieniadze na odszkodowania dla ludzi mieszkających w strefie wiatrakowej,,pozbieral ordery ,jakies dyplomy , i przeszedl w stan spoczynku.Jaki Pan taki kram.
20 stycznia 2019
+3
-2
d67-457
~ Daisy  do ~ SONINIAK   Racja, zwracam honor.
20 stycznia 2019
brak ocen
Sasiad   Ta sytuacja jest gminie na rękę bo ci co mają działki w strefie muszą złożyć o warunki zabudowy i wydać sporą kasę niezależnie od tego czy będą budować czy planują sprzedać w dobrej cenie. Jak tego nie zrobią to działki będą warte grosze. Więc teoretycznie powinien też być zakaz robienia wszelkich inwestycji w tym obszarze, zero dróg oświetleń i chodników.
Wtedy gmina by się ocknęła że ludzie zaczną się wyprowadzać z tego obszaru.
Czemu nikt nie mówi nic o odszkodowaniach z tytułu wiatraków. Kasę dostali ci co maja działki zaraz obok wiatraków a co z tymi co się w strefie mieszczą. Skoro strefa jest 1,5km to znaczy że szkodliwe jest tak samo 100m jak i 1499m od wiatraka.
Wójt obiecał i na tym się skończyło, wielu ludzi na tym straci bo jak to na wsi działki są duże a ludzi nie stać w tak krótkim czasie wydać tylu pieniędzy i jeździć za papierami o warunki zabudowy.
20 stycznia 2019
+2
-0
7c1-e8b
~ SONINIAK  do ~ Daisy   Tu pisze wyraźnie ze nie wolno budować domow
Art. 4. 1. Odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane:
19 stycznia 2019
+1
-0
bec-599
~ Daisy   Mam wrażenie, że urzędnicy nie potrafią czytać ze zrozumieniem... "Art. 1. 1. Ustawa określa warunki i tryb lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych oraz warunki lokalizacji elektrowni wiatrowych w sąsiedztwie istniejącej albo planowanej zabudowy mieszkaniowej."
NIE MA MOWY o tym, że nie można lokalizować zabudowy w pobliżu już istniejących elektrowni wiatrowych. Jeśli ktoś chce sobie dom pod wiatrakiem stawiać- jego wola. Natomiast nie wolno stawiać nowych wiatraków w mniejszym zbliżeniu do już istniejącej zabudowy. AMEN, dla mnie nie ma w ogóle tematu... i przeraża mnie to, że można te zapisy rozumieć inaczej, niż są one sformułowane...
18 stycznia 2019
+1
-0
f19-a86
~ pajacek   Ale jeśli kogoś nie interesują prywatne inwestycje zawsze może zainwestować w piwo lub inne używki.
17 stycznia 2019
+6
-4
efb-4ca
~ Zwysokiej  do ~ wieś lancut   A mnie akurat to interesuje
17 stycznia 2019
+10
-1
250-a47
~ pezdioch  do ~ wieś lancut   ja jako trol internetowy powiem Ci tak, a weź zadzwoń do nich przedstawi sie z imienia i nazwiska to moze zapytają sie ciebie co Cie gryzie i moze o tym napiszą a moze nawet i o Tobie:D
17 stycznia 2019
+10
-5
474-1a4
~ wieś lancut   'lancut gada' to prowincja i wiocha , piszą tylko o tym co robi władza i poplecznicy
17 stycznia 2019
+11
-14
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu lancut.gada.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
 
telRedakcja telefon

795 977 761

alarmSkrzynka alarmowa

alert@lancut.gada.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@lancut.gada.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone lancut.gada.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball
Mapa strony | Zapytania Google
x