ASF - choroba zakaźna i zaraźliwa, szerząca się wśród świń domowych, świniodzików oraz dzików, dotarła na teren województwa podkarpackiego.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest bardzo łatwe, za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.
W celu ograniczenia ryzyka zakażenia świń wirusem ASF w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie powinny być wdrożone zasady bioasekuracji. Warto przy tym kierować się wskazaniami opracowanymi przez Państwowy Instytut Weterynarii - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach ( film przedstawiający zasady ochrony świń przed ASF do oglądniecia poniżej ). Zwracamy się z apelem do rolników, hodowców trzody chlewnej, o przestrzeganie powyższych zasad bioasekuracji oraz zaleceń przekazywanych przez służby weterynaryjne, w celu uniknięcia szerzenia się tej choroby i zmniejszenia strat powstałych z tego tytułu - zarówno dla lokalnej gospodarki jak i mieszkańców województwa.
Należy, pamiętać, że ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
Aktualna mapa: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/