Motywacja do nauki
Bardzo ważna jest motywacja do nauki. Dobre oceny z pewnością pomogą dostać się do dobrego liceum czy na wymarzone studia. Posiadanie dobrych ocen to również satysfakcja i powód do dumy. Przyjemnie jest pochwalić się przed rodziną i znajomymi świadectwem z czerwonym paskiem.
Systematyczna nauka
Najlepiej uczyć się systematycznie. Zdecydowanie łatwiej jest przyswoić materiał z jednej lekcji niż nadrabiać zaległości z kilku czy kilkunastu lekcji. Nie warto też odkładać przygotowania do sprawdzianów na ostatnią chwilę.
Porządek w miejscu nauki
W miejscu nauki powinien panować porządek. Bardzo ważna jest też cisza i spokój. Bałagan, włączony telewizor, radio, komputer mogą odciągnąć od nauki i sprawić, że trudno jest się skupić na przyswajanym materiale. Należy wiec przygotować takie stanowisko pracy, które pozwoli się w pełni skoncentrować i nic nie będzie rozpraszać. Biurko musi być posprzątane i dobrze zorganizowane.
Na biurku powinno się umieścić plastikowy pojemnik z długopisami i notes, w którym uczeń będzie zapisywał notatki. Na biurku powinny się też znaleźć zeszyty i podręczniki do nauki konkretnego przedmiotu. Inne niepotrzebne rzeczy należy schować, by nie rozpraszały uwagi ucznia.
Podczas nauki trzeba koncentrować się tylko na przerabianym materiale. Wszelkie przekąski, napoje zostawmy sobie na przerwy, które trzeba robić co jakiś czas.
Uważne słuchanie nauczyciela
Wielu uczniów marnuje czas spędzany w szkole. Nie uważa na lekcjach, nie słucha nauczyciela, nie robi notatek. To błąd. Część wiadomości, które usłyszymy na lekcjach, zostanie w naszej pamięci. Nauczyciele na lekcjach chętnie odpowiadają na pytania, tłumaczą materiał, jeśli uczeń czegoś nie rozumie.
Słuchajmy więc uważnie tego, co mówi nauczyciel. Róbmy notatki, a w domu jeszcze tego samego dnia dokładnie je przeczytajmy i powtórzmy wiadomości zdobyte na lekcjach. Bardzo pomocne są podręczniki, np. Nowa Era podręczniki .
Pomoce naukowe
Warto korzystać też z repetytoriów, vademecum i kompendiów wiedzy. Stanowią dużą pomoc zwłaszcza w przygotowaniach do egzaminów i większych sprawdzianów.