Już od wielu lat przełom zima-wiosna oraz wczesna wiosna są okresami, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów na łąkach, nieużytkach i terenach chronionych. Spowodowane jest to wypalaniem traw.
Pożary te niszczą rodzimą faunę i florę. Jest to zjawisko niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Wysoka temperatura powstająca podczas wypalania powoduje nadmierne nagrzewanie się górnych warstw gleby, z czym wiąże się dezaktywizacja biologiczna. Giną liczne drobnoustroje glebowe uczestniczące w procesie rozkładu i mineralizacji materii organicznej. Wiele zwierząt, nie mając możliwości ucieczki pali się żywcem. Giną owady i ich formy przetrwalnikowe, ptaki, ich gniazda i lęgi, żaby, ślimaki, a także mieszkańcy podziemnych nor: krety, nornice oraz inne zwierzęta. Niejednokrotnie pożary te utrudniają, a nawet paraliżują ruch na drogach - co wielokrotnie doprowadza do kolizji i wypadków. Zupełnym nieporozumieniem jest przekonanie, że w ten sposób gleba jest lepiej przygotowana do późniejszego plonowania. Jest akurat odwrotnie! Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami tak dla ludzi jak i zwierząt ( w tym np. dla pszczół).
Wypalanie traw często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia, pożary te bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. W konsekwencji może być przyczyną śmierci ludzi oraz wielu strat materialnych, a także osobistych tragedii.
Kary
Wypalenie traw jest prawnie zabronione i grozi za nie wysoka odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r. poz. 2134 j.t. ze zm.) za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi areszt albo grzywna. W przypadku, gdy wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie mienie lub życie, można trafić do więzienia nawet na 10 lat. Dotkliwe kary finansowe nakładane są też przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat bezpośrednich za dany rok.
Strażacy systematycznie ostrzegają i wyjaśniają czym jest wypalanie traw.
fot. FB/ OSP Białobrzegi