Od piątku dostaliśmy od naszych Czytelników kilka informacji, że ma przejść nad podkarpaciem "chmura jądrowa". Zmieniały sie tylko godziny i dzień w wysyłanych do nas wiadomościach.
Oficjalny komunikat Państwowej Agencji Atomistyki pojawił się w piątek, dementujący nieprawdziwe informacje.
PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Gdzieniegdzie występuje zagrożenie pojawieniem się otwartego ognia. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.
-W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach (w dniu 17.04.2020) nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój. Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła. Co do zgłaszanych podejrzeń, że ktoś z pracowników NCBJ kanałami prywatnymi rozpowszechnia wspomniane nieprawdziwe informacje, to możemy jedynie wyrazić głębokie przekonanie, że nic takiego nie miało miejsca, a wszyscy nasi pracownicy postępują odpowiedzialnie. Wyjaśniam też, że właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju - informuje Dr Marek Pawłowski Rzecznik NCBJ
WSSE Rzeszów Laboratorium Pomiarów Promieniowania lokalizacja w Sanoku prowadzi ciągły monitoring radiologiczny powietrza między innymi poprzez spektrometryczne pomiary filtrów zmienianych w każdy poniedziałek o godz. 12.00.
Analiza wykonana 17.04.2020 filtra powietrza założonego w dniu 06.04.2020 r o godz. 12.00 do dnia 14.04.2020 r do godz. 08.00 wykazała obecności 1,5 µBq/m 3 Cs-137 co nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Granica wykrywalności tego izotopu jest na poziomie 0,25 µBq/m 3. Nie stwierdzono natomiast obecności innych sztucznych izotopów promieniotwórczych.
Sytuacje radiacyjną w Polsce monitoruje Państwowa Agencja Atomistyki stale na swojej stronie : Państwowa Agencja Atomistyki: https://www.paa.gov.pl/