Projekt B+R finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach przedsięwzięcia "Wsparcie Szpitali Jednoimiennych". Program: "Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19". Głównym celem projektu jest opracowanie procedur oraz metod użytkowania nowego sprzętu ochrony osobistej typu PAPR (powered air-purifying respirator) w warunkach oddziałów zakaźnych (hospitalizacji) oraz w trakcie transportu i podczas badania pacjentów podejrzanych o zarażenie wirusem SARS-CoV-2.
Wynikiem prac będzie określenie możliwości wykorzystania nowego sprzętu ochrony osobistej urządzenia typu PAPR Super Vision RL-20 do ochrony przed zakażeniami wirusowymi personelu medycznego w warunkach oddziałów zakaźnych (hospitalizacji|) oraz w trakcie transportu i podczas badania pacjentów podejrzanych o zarażenie wirusem SARS-CoV-2. Do stworzenia urządzenia typu PAPR Super Vision RL-20 wykorzystano standardowe, gotowe elementy, a także wydrukowane na drukarkach 3D. Składa się z trzech podstawowych podzespołów: - jednorazowego kaptura wyposażonego w duży wizjer, dzięki czemu zapewniono swobodę używania okularów korekcyjnych, - wielokrotnego użytku, - nagłowia, jest to piankowa obręcz o zindywidualizowanym rozmiarze oraz węże doprowadzające powietrze, - jednostki filtrującej z pasami mocującymi, w której umieszczono powerbank, napęd i zespół filtrów. Projekt wzbudził ogromne zainteresowanie wśród pracowników szpitala. Wszyscy pełni nadziei na skuteczną możliwość zabezpieczenia przed koronawirusem, przystąpili do testów użyteczności.
-Codziennie możemy spotkać na terenie oddziałów, w pracowniach czy w karetkach entuzjastów, którzy z pełnym zaangażowaniem testują przydatność kapturów PAPR. Mamy już pierwsze pozytywne doniesienia z badań. Każdy z użytkowników zwrócił szczególną uwagę na podstawową zaletę urządzenia PAPR. Jest to świeże i chłodne powietrze, które wtłaczane do kaptura pozwala na "lekki oddech". Bez dyskomfortu oddychania, jaki towarzyszy medykom w maskach FFP2 czy FFP3. Super Vision RL-20 - został przebadany w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Testy polegały na wszechstronnym sprawdzeniu zgodności sprzętu z wymaganiami dot. m.in. wysokości przepływu powietrza, materiału kaptura pod kątem ochrony przed skażonymi cieczami, palności, wytrzymałości mechanicznej i szczelności węży doprowadzających czyste powietrze.- mówi kierownik projektu dr n. med. Marcin Hawro specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych
Wartość projektu: 1 712 000 zł Wartość dofinansowania: 1 712 000 zł Okres realizacji projektu: 29.10.2020 r. - 24.01.2022 r.