Egzamin maturalny z chemii i biologii - jak zdać z wysoką skutecznością?
Egzaminy maturalne z chemii oraz z biologii określane są jako jedne z najtrudniejszych matur. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zarówno na poziomie wiedzy podstawowej, jak i na poziomie rozszerzonym trzeba wykazać się dużą wiedzą, a zakres obowiązującego materiału jest naprawdę spory. Nic w tym dziwnego, że dla wielu uczniów matury z tych przedmiotów są dużym źródłem stresu. Dodatkowo od wyników procentowych zdania tych przedmiotów bardzo często zależy dalsza kariera - w biologię oraz w chemię celują przede wszystkim osoby, które chcą dostać się na studia lekarskie, stomatologiczne, farmaceutyczne czy weterynaryjne.
Aby korzystnie przygotować się do matury z przedmiotów ścisłych, takich jak chemia, biologia czy nawet matematyka warto systematycznie się uczyć i rzetelnie powtarzać informacje. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie zarówno z podręczników dedykowanych poszczególnym przedmiotom, jak i również powtarzanie z vademecum czy z repetytoriów. Jeśli ktoś nie rozumie zagadnień omówionych w danej książce to warto skorzystać z innej - na przykład w podręczniku To jest chemia 1 są świetnie wytłumaczone zagadnienia dotyczące zakresu podstawowego i wielu uczniów z powodzeniem uczy się właśnie z tej książki w trakcie swoich przygotowań do matury.
Najlepsze sposoby na naukę do matury z przedmiotów ścisłych
Wśród polecanych sposobów na naukę do egzaminów maturalnych poleca się między innymi fiszki oraz tworzenie własnych map związanych z konkretnym zagadnieniem czy obszarem tematycznym. Liczne badania wskazują bowiem, że własne notatki (a raczej sam proces ich tworzenia) korzystnie wpływa na przyswajanie informacji oraz ich utrwalanie. Warto również regularnie rozwiązywać arkusze maturalne z poprzednich lat - pozwoli to nie tylko poznać specyfikę pytań czy zadań maturalnych, ale również zorientować się we własnych możliwościach.