Ziołolecznictwo - skuteczne czy nie?
Sporo osób nadal zastanawia się nad skutecznością ziołolecznictwa. Dziedzina ta ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Trzeba pamiętać, że zioła nie działają w sposób magiczny i w wielu sytuacjach nie mogą zastąpić tradycyjnego leczenia. Mogą jednak naturalnie wspomagać organizm.
Korzystne właściwości ziół znane są od wieków i skutecznie wykorzystywane w medycynie ludowej. Obecnie z możliwości natury można korzystać dużo łatwiej niż lata temu, wszystko dzięki wyjątkowym kompozycjom przygotowanym przez znawców. Teraz nikt nie musi się zastanawiać jakie zioła wybrać do swojego schorzenia i jak je ze sobą łączyć, aby uzyskać optymalny efekt. A jakie zioła na nadciśnienie będą najskuteczniejsze?
Nadciśnienie a zioła, czyli co warto stosować?
Najczęściej mówiąc o ziołach na nadciśnienie mówi się o jemiole i głogu, których właściwości są wręcz doskonałe. Ale to nie jedyne możliwości. Wśród mniej znanych wymienić można m.in. rozmaryn. Najczęściej jest on spotykany w postaci soku lub herbatki, a także płynnego ekstraktu - w tym ostatnim wariancie świetnie sprawdzi się łącznie z owocami głogu.
Doskonałym rozwiązaniem są również ekstrakty z lawendy, kopru włoskiego oraz rumianki. Zaobserwowano bowiem, że pomagają one aktywować pewien kanał potasowy w naczyniach krwionośnych, co powoduje ich rozluźnienie. Nasiona kopru często dostępne są w postaci herbatek, ale również ich rzucie może mieć korzystne działanie hipotensyjne. Dlaczego? Ponieważ pozwalają one zwiększyć ilość azotynów w ślinie. Są one też świetnym źródłem potasu, pierwiastka bardzo ważnego dla prawidłowej pracy serca i naczyń krwionośnych.
Możliwości ziołolecznictwa w nadciśnieniu nie kończą się na wymienionych ziołach, każdy kto jest zainteresowany tematem powinien poznać też możliwości rumianku, melisy, dzikiej róży czy lipy.