Celem grantu była organizacja wydarzeń kulturalnych (koncertów i warsztatów), doposażenie obiektów oraz podniesienie kompetencji kadr instytucji. Zrealizowane wydarzenia kulturalne oraz otwarte i dostępne warsztaty artystyczne angażowały całe rodziny, opiekunów, terapeutów i specjalistów ze społeczności lokalnej Muzeum.
W ramach projektu zorganizowano cykl szkoleń i warsztatów dla pracowników Muzeum, mających na celu podniesienie jakości obsługi publiczności ze szczególnymi potrzebami.
Równocześnie zwiększył się poziom dostępności obiektów i ekspozycji Muzeum - Zamku w Łańcucie, poprzez wprowadzenie rozwiązań technicznych, komunikacyjno-informacyjnych oraz cyfrowych. Istotnym miejscem jest pokój wyciszenia, znajdujący się w budynku dawnej Oranżerii, przeznaczony dla osób w każdym wieku. To miejsce w którym turysta może przez chwilę odpocząć i wyciszyć się w trakcie zwiedzania, odreagować nadmiar bodźców. Wygodne fotele i pufy, tekstylia o różnych fakturach, a także zabawki sensoryczne i rehabilitacyjne pomogą zredukować poziom stresu, zmniejszyć uczucie niepokoju i ułatwić koncentrację osób nadwrażliwych na bodźce sensoryczne. W tym miejscu można też nakarmić i przebrać nie tylko mniejsze dziecko, ale także osobę dorosłą.
Na ekspozycjach znajdują się też pętle indukcyjne, ułatwiające osobom niedosłyszącym zwiedzanie ekspozycji. Pętle zostały umieszczone w: zamkowej Sieni, Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego - d. Ujeżdżalnia, Storczykarni oraz w Kasach Biletowych w Maneżu.
W ramach grantu zostały zakupione także mobilne krzesełka, z przeznaczeniem na część wystaw. Na nich turyści będą mogli na chwilę usiąść i odpocząć w trakcie zwiedzania.
Projekt zakładał także organizację dostępnych i otwartych wydarzeń. W różnorodnych warsztatach (tanecznych, kulinarnych, plastycznych i stolarskich) oraz przedsięwzięciach kulturalnych udział wzięło łącznie 920 osób, m.in. z: Fundacji Szansa dla Niewidomych, Rzeszowskiego Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych SOLIS RADIUS, Zespołu Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie - Centrum Medycznego w Łańcucie, Łańcuckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Duszpasterstwa Dla Osób Niesłyszących w Łańcucie, Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych i Autystycznych Niebieska Kraina w Łańcucie, a także odbiorcy indywidualni.
Repertuar wydarzeń kulturalnych, które odbyły się w zamkowej Sali Balowej został tak dobrany, aby w wydarzeniu mogły wziąć udział rodziny osób ze szczególnymi potrzebami. Dodatkowo koncerty były tłumaczone na PJM.
Warsztaty umożliwiły uczestnikom odkrycie własnych zainteresowań, zwiększenie samodzielności. Zajęcia uczyły precyzji. Kluczem wszystkich wydarzeń było pokazanie, jak ciekawie i twórczo można spędzić czas w Muzeum otwartym i dostępnym dla wszystkich odbiorców.
---
W ramach realizacji przedsięwzięcia grantowego, w Muzeum - Zamku w Łańcucie wdrażany był "Model zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami" który powstał w ramach projektu pozakonkursowego pt. "Kultura bez barier", finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) 2014-2020 Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w partnerstwie z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fundacją Kultury bez Barier oraz Institut für Bildung und Kultur e.V.